Kasırgadan Zarar Görenlerin Yararlanabilecekleri Yardımlar

Cuma, 02 Kasım 2012 18:38 Facebook'ta Paylaş

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Sandy kasırgasından zarar gören Türk vatandaşların acilen FEMA kuruluşuna başvurmaları konusunda yardımcı olacağını açıkladı. TADF Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Ogmen'in kasırga nedeni ile hukuki sorunlar başta olmak üzere tüm konularda vatandaşlarımızın 1-888-352-9886 numaralı TADF 24 Saat Acil Vatandaş Hattı“ni aramaları durumunda kendilerine gerekli yardımın yapılacağını belirtti.

 


Başkan Yardımcısı Öğmen, ABD Başkanı Barack Obama’nın Sandy kasırgasından zarar gören vatandaşlara tazminat ve maddi destek verileceğini hatirlatarak, ev sahiplerinin ve  işverenlerin yaşadığı maddi zararın telafisi için hükümetin sağlayacağı imkanlardan faydanılması gerektiğini, bu konuda her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını belirtti. Ayrıca, FEMA ile iletişimde olduklarını belirten Öğmen, vatandaşlarımızın zor koşullarda altında başvuru sıkıntısı çekmeleri gözönüne alarak, FEMAya başvuru konusunda aracılık  yapabileceklerini dile getirdi.TADF Genel Sekreteri Turan Ayaz'da kasırga nedeni ile mağdur olan vatandaşlarımızın oldukları bölgelere gitmeye başladıklarını ve TADF'nin  24 saat yardıma hazır oldukları mesajının verildiğini  söyledi.


 TADF Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Ogmen, FEMA aracılığı ile New York ve New Jersey’de Sandy kasırgasının hasar verdiği felaket bölgelerinde yaşayan ailelerin yardım alabilecekleri mevcut programları şöyle sıraladı:-Evleri yaşanamayacak durumda olan ailelerin barınacağı geçici evler için kira ödemesi (Ev sahipleri için derhal 3 ay, kiracılar için en az 1 aylık para yardımı. Kira yardımı ödemeleri, talep üzerine başvuru koşullarına uygun kişiler için uzatılabilecek).-Sigorta tarafından ödeme kapsamı altına alınmayan kayıp ya da hasarlı ev eşyaları ve onarımlar için FEMA tarafından yapılacak maddi bağış.

-Kayıp özel eşyaların yenilenmesi için para bağışı.

-Hastane, dış bakımı ve cenaze işleri, ulaşım giderlerinin karşılanması.
-Kasırga felaketi yüzünden işini kaybeden ve serbest çalışan kişiler başta olmak üzere bulunduğu eyaletin

işsizlik şartlarına uymayan kişilere 26 haftaya kadar işsizlik maaşı ödemesi.

-Sigorta tarafından zararları tamamen karşılanmayan kişilerin yaşadıkları evler için 200 bin dolar, diğer şahsi mülkleri için 40 bin dolara kadar düşük faizli kredi verilmesi. Bu krediler işyeri sahipleri için iki milyon dolara kadar çıkabilecek.

-Kasırga nedeniyle durumu gelen, nakit sıkıntısı çeken küçük işyerlerine, kooperatiflere, sosyal yardım kuruluşlarına yaşanan felaketin bölge ekonomisine kalıcı bir zarar vermemesi nedeniyle iki milyon dolara kadar düşük faizli kredi.

-Tarlaları ve hayvanları zarar gören çiftçiler için yaşadıkları evin hasarı dışında 500 bin dolara kadar kredi.

-Hasar gören ev ve işyerlerindeki molozların kaldırılması giderini yüzde 75’ten az olmamak kaydıyla FEMA üstlenecek.

FEMA İrtibat Bilgileri :
Tel: +1-800-621-3362   
        
Web Sayfasi ve linkler:  www.disasterassistance.gov
http://www.fema.gov/news-release/federal-aid-programs-state-new-york-disaster-recovery-2
http://www.fema.gov/news-release/federal-aid-programs-state-new-jersey-disaster-recovery-2

 
İrtibat Bilgileri
T.C New York Başkonsolosluk Kriz Masası Tel: +1-201-515-4417    
Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi Tel : +1-888-566-7656
THY Çağrı Merkezi Tel: +1-800-874-8875      
TADF 24 Saat Acil Vatandaş Hattı : +1-888-352-9886     &  Email: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız