Tiger Woods Türkiye’ye Geliyor!

Çarşamba, 29 Ağustos 2012 08:57 Facebook'ta Paylaş

Dünyanın en iyi golf oyuncuları "Turkish Airlines World Golf Final" için Türkiye'ye geliyor. Türk Hava Yolları ve Türkiye Golf Federasyonu, aralarında Tiger Woods’un da bulunduğu, dünya klasmanında ilk 12’de yer alan 8 golf oyuncusunun katılacağı golf turnuvası düzenlemek için birliği yaptı. Türkiye Golf Federasyonu, Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda ‘Turkish Airlines World Golf Final’ı 9 – 12 Ekim tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirecek. FC Barcelona ve Manchester United gibi dünyaca ünlü futbol takımlarının da sponsoru olan ve havacılıkta global bir oyuncu haline gelen Türk Hava Yolları, Tiger Woods’un yanı sıra dünyanın en başarılı ve popüler ilk 8 golf oyuncusunun yer alacağı turnuvaya ismini verdi.


 

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, dünyanın en başarılı 8 golfçüsünün ilk kez böyle büyük bir turnuva için Türkiye’ye geleceklerini belirterek, bu turnuvanın golf alanında yaptıkları en büyük sponsorluk yatırımı olduğunu söyledi.


golf turnuvasına sponsor olarak business yolculara ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Kotil, “Golf batı kültüründe çok önem arz ediyor. Havayolu olarak üst segmente ulaşmakta, business yolcuya ulaşmakta bizim için çok önemli bir aktivite golf sponsorluğu. Biz bu konuda daha ileri gideceğiz. Üst segmentteki yolcuyu hedefliyoruz” dedi.

 12 milyon dolar bütçesi olan turnuvada dağıtılacak ödül tutarı ise toplam 5.2 milyon dolar olacak. Birinci olan sporcu 1 milyon 750 bin dolar, ikincinin 1 milyon dolar, 3 ve 4.’nün 600, 5 ve 6.’nın 400, 7 ve 8.’nin ise 300’er bin dolar ödül alacak. Turnuvanın organizasyon giderleri Spor Toto tarafından karşılanırken golfçülere verilecek para ödülü ve diğer masrafların sponsor ve seyirci gelirleri ile ödenecek. Tiger Woods ile birlikte 4 oyuncuya turnuvaya katılması için para ödendiğini aktaran Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ‘‘Benzeri bir turnuvada ödenen paranın yarısını ödedik. Bunda ülkenin imajı ve THY’nin çok büyük faktörü oldu’’ dedi.

Antalya’da düzenlenecek ve 50’den fazla ülkede canlı yayınlanacak turnuvanın 398 milyon kişi tarafından izlenmesi bekleniyor. Antalya’ya turnuvayı izlemek için 15-20 bin seyirci beklenirken bu sayının yüzde 80’ini yabancılar oluşturacak.