Rönenans 4 Yılda, Milyar Dolar Yatırım Planlıyor

Perşembe, 12 Ocak 2012 19:58 Facebook'ta Paylaş
Ekonomik krizde Amerikalı ve Avrupalı şirketler vites küçültürken, Türk şirketleri yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Hem yurtdışı hem de yurtdışında yatırım atağına geçen şirketlerden biri de Rönesans Gayrimenkul. 2010'da 6 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvadıklarını ve bunun 2 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdiklerini belirten Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, önümüzdeki dört yılda 4 milyar dolarlık daha yatırım yapacaklarını söyledi.
Kahramanmaraş'taki alışveriş merkezi temel atma töreninde konuşan Ilıcak, son dönemde yerel pazarla birlikte Türkmenistan ve Rusya'da da hızla büyüdüklerini söyledi. Rusya'da da işlerin aksamadan devam ettiğini aktaran Ilıcak, "Her ay ya bir ihale alıyoruz ya da iş bitiriyoruz. 2010'da 6 milyar dolarlık yatırım hedefi koymuştuk. Bunun 2,8 milyar doları Türkiye için, 1,2 milyar doları da Rusya'daki işlerde kullanılacak." dedi. 2012 yılından umutlu olduğunu vurgulayan Ilıcak, 'Arap Baharı' denen harekâtın yaşandığı ülkelerde bu yıl içerisinde olumlu gelişmeler beklediklerini dile getirirken, "Arap Baharı'ndan herkes çok etkilendi. Libya için Türkiye'de 60 bin kişi üretim yapıyordu.

Tüm bu ihracatlar durdu." şeklinde konuştu. Suriye'de de bir AVM projesine girdikleri bilgisini paylaşan Ilıcak, oradaki yatırımı durdurduklarını açıkladı. Birçok yabancı şirketin ofislerini Türkiye'ye taşımak istediğini aktaran Ilıcak, "Biz de talebe cevap verecek ofis binaları yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki 3 yılda Küçükyalı, Mecidiyeköy, Ataşehir ve Kozyatağı'nda 120 bin metrekare ofis inşa edeceğiz." dedi. Kahramanmaraş'ta 270 milyon TL'ye mal olması beklenen AVM inşaatı ile ilgili de bilgi veren Ilıcak, AVM için Amerika merkezli bir mimarlık firmasıyla çalıştıklarını kaydetti. Rönesans Holding, toplam yatırımın 200 milyon TL'lik kısmını AGP firması ile ortak gerçekleştiriyor. Kalan 70 milyon TL'lik yatırımı da mağaza açan perakendeciler gerçekleştirecek. Kahramanmaraşlı firmalar da AVM içinde olacak. Yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

Rönesans'ın patronu, İstanbul Zeytin-burnu'nda yapılması planlanan İstanbul Seaport limanı ile ilgili gelinen aşamayı da paylaştı. "İzinler tamamlanır tamamlanmaz projeyi başlatacağız." diyen Ilıcak, "RoyalCarribean ve Carnavale gibi dünyanın en büyük kruvazör şirketleri İstanbul'u üs olarak belirlediler. Bu şirketler dünya kruvazör pazar payının yüzde 75'ine sahipler. Seaport tamamlandığında Karadeniz ve Akdeniz'in merkezi haline dönüşecek. Yunanistan'da olan Pire ana limanı böylece İstanbul'a kayacak." dedi. Ilıcak, projenin bu yıl başlayacağını, 4 yıl içinde tamamlanacağını sözlerine ekledi. (Kenan Mehmetzade, Zaman)