Yeni Nesil Gazetecilik: Huffington Post

Perşembe, 17 Kasım 2011 04:18 Facebook'ta Paylaş
Turkavenue.com ekibi, Huffington Post'un sahibi Adriana Huffington ile yapmış olduğu tanışma ziyareti sırasında modern çalışma alanlarına dair ilginç izlenimlerde bulundu. Turkavenue.com, 3 kişiden dünya devi bir yayın kuruluşunun nasıl oluşturulduğuna dair ipuçlarını okuyucuları ile paylaşıyor.

 

Geçtiğimiz yazıda, büyükçe bir açık ofisten ve masa tenisi oynayan çalışanlardan kısaca bahsetmiştik. ‘Büyükçe’ bir açık ofis derken ne demek istediğimizi bu yazıya saklamak istedik. Ofis gerçekten, muazzam derecede büyük. Çalışanlar, teknoloji, kültür, politika vs. olarak gruplara ayrılmış.Amerikalılar’ın ‘cubicle’ dedikleri küçük bölmeler yok. Ofisin tamamı açık. Ofisin etrafında ise özel odalar var. Arianna Huffington ve üst düzey yazarlar, editörler ve yöneticiler bu odalarda çalışıyor. Açık ofisin hemen yanında ise oldukça büyük bir alan daha var. İçinde mikrodalga fırınların ve kahve makinelerinin olduğu bir mutfağı barındıran bu alanda, masa tenisi gibi aktiviteler yapılabiliyor. Perdelerle çevrili çok rahat koltukların bulunduğu bir odada ‘beyin fırtınası’ yapmak gibi birçok imkana sahip Huffington Post çalışanları! (Demek ki; masa tenisi oynamak Google çalışanlarına mahsus değilmiş)

Çalışanlar Çok Neşeli, Patronlarına İsimle Hitap Ediyorlar

Ofis ortamı çok keyifli. İnsanların çalışmasını sağlayacak, motive edecek her türlü detay düşünülmüş. Herkes birbirine karşı çok saygılı ve tüm çalışanlar neşeli. Özellikle dikkat ettim, o kadar çalışan insan arasında suratı asık tek bir kişiye rastlamadık. Kimse oflayıp, puflamıyor. Pozitif, insanı huzurlandıran bir ortam var Huffington Post’ta. Arianna Huffington dahil herkese ilk ismiyle hitap ediliyor. Patronların önünde el pençe divan durma gibi bir durum söz konusu değil.

Başarının Sırrı : "Mutlu olmak ve işini severek yapmak"

Ofisi gezerken Huffington Post’un neden bu kadar başarılı olduğunu anladık.Arianna Huffington mükemmel bir fikirden yola çıkarak gazetecilik dünyasında bir devrim yaptı. Ancak, önemli olan bunun devamını getirebilmekti. Evet, dünyanın çeşitli yerlerinde yerleşik muhabirlerin, blog yazarlarının, internet sitesinin harika tasarımı ve kolay kullanılırlığın bu muazzam başarıda payı var. Ancak, bizce tüm bu başarının altında yatan en önemli etken ‘mutlu’ olmak, işi tutkuyla yapmak. Orada çalışan insanlar seçilmiş insanlar ve çok belli ki yalnızca görevleri o şekilde gerektirdiği için değil, işlerini sevdikleri için harika işler çıkartıyorlar.

Turkavenue.com / New York 

Cem Arıdağ

Adriana Huffington(Soldan İkinci), Turkavenue.com'dan Cem Arıdağ (Sağdan İkinci) ve New York Times Eski Yazarı Prof.Dr.Andrew Revkin (En Sağda)  İle Birlikte