Aileler, Facebook Yaş Sınırını Önemsemiyor

Perşembe, 10 Kasım 2011 13:22 Facebook'ta Paylaş
ABD’de yaşları 10-13 arasında değişen çocukların ebeveynleri arasında yapılan bir araştırmaya göre, ailelerin %36’sının çocuklarının Facebook’un yasal sınırı olan 13 yaşından daha önce Facebook’a üye olduklarını bildikleri ve buna ses çıkarmadıkları ortaya çıktı. 1.007 adet ebeveyn arasında yapılan araştırmada Facebook’a üye olan 13 yaş altı çocukların %68’i hesaplarını açarken anne ve babalarından yardım aldıkları saptandı.

 

ABD’de birçok gazete bu haberi, üzücü bir durum olarak yansıtsa da, okuma-yazmayı çoktan öğrenmiş hatta kendisine ait fikirleri oluşmaya başlamış olan 11-12 yaşlarındaki bir çocuğun, dünyanın en popüler sosyal ağından uzak kalması, dünya gerçeklerinden ve etrafında neler olup bittiğinden habersiz kalması anlamına gelebilir. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar ile birlikte dünya farklı bir yöne doğru ilerlemeye başlamış durumda ve çocukları tüm bunlardan uzak tutmak iyi bir fikir olmayabilir.

 

Eskiden çocuklar sokağa çıkar; futbol, basketbol oynar, arkadaşlarıyla kaynaşır ve hiç olmazsa kendi mahallerinde neler olup bittiğinden bu şekilde haberdar olurdu. Günümüzde ise bilgisayar başındaki çocuklar, dünyanın diğer ucundaki bir çocuğun yaşadığı zorlukların farkına varabiliyor ve bu bilinçle büyüyorlar. Olaya bir de bu açıdan bakmak gerekiyor!

 

Facebook’un ve Twitter’ın yalnızca geyik muhabbeti çevirme yeri olmadığını son zamanlardaki ‘Arap Baharı’, ‘Londra isyancıları’, ‘Van depremi’ gibi örnekler sayesinde artık herkes öğrendi. Çocukları tüm bu olan bitenden uzak tutarak fikirsiz, hakkını savunmayan bireyler olarak yetişmelerini neden isteyelim ki?

 

Turkavenue.com / New York

 

Cem Arıdağ