Zirve Öncesi Kucaklaşma

Cuma, 04 Kasım 2011 01:48 Facebook'ta Paylaş
G-20 Zirvesi, dönem başkanı Fransa'nın Cannes kentinde başladı. ABD Başkanı Obama, zirve başlamadan önce Başbakan Erdoğan'ın yanına gelerek bir süre sohbet etti.ABD Başkanı Barack Obaba, günün esprisini Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yaptı. Obama, ikili görüşmede, kız bebekleri olan Sarkozy ve eşi Carla Bruni'yi kutladı.

Görüşmeden sonra soruları yanıtlayan Obama, "Eminim yeni doğan bebek Giulia fizikse açıdan bana değil annesine çekmiştir, bu da çok güzel olur" ifadesini kullandı.

 

Alie Fotoğrafı Çektiler

 

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları "Aile fotoğrafı" çektirdi. Erdoğan, fotoğraf çekimi öncesinde yerdeki Türk bayrağını aldı. Almany Şansölyesi Angela Merkel ve Hindistan Başbakanı Manmohan Sing orasında yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hemen önündeki sırada duran ABD Başkanı Barrack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile ayak üstü sohbet etti.

Başbakan Erdoğan, fotoğraf çekimini ardından yanına gelen İngiltere Başbakanı DAvid Cameron ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile de ayak üstü görüştü.

 

Çalışma Yemeğine Katıldı

 

Erdoğan, G-20 Liderleri Zirvesi kapsamında düzenlenen akşam çalışma yemeğine katıldı. Yemek basına kapalı gerçekleşti. Başbakan Erdoğan'ın konuşma yaptığı yemekte ayrıca, Microsoft'un sahibi Bill Gates'in bir sunum yatığı öğrenildi.

 

Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

"G-20'nin gündemi giderek genişliyor. Küresel ekonomiye bağlantılı kalkınma, ticaret,enerji,iklim değişikliği, gıda güvenliği, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele gibi konuların da G-20 gündemin yer almasından memnuniyet duyuyoruz."

 

twitter.com/@ertanturhan