ABD'li Picasso Travel'ın Başkanı Hüseyin Özyurtçu Üniversiteli Gençlerle Buluştu

Perşembe, 20 Ekim 2011 17:49 Facebook'ta Paylaş
İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programı ve Doğuş Üniversitesi Kişisel Girişim Seminerleri kapsamında öğrenciler ile 30 yıllık ABD iş piyasası deneyimlerini paylaşan Hüseyin Özyurtçu : "Şirketlerin en büyük düşmanı, sermayeden yiyen patronlardır. Batan çoğu şirketin sorumlusu, kendisine ait olmayan parayı harcayan sahipleridir" diye konuştu.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi, MBA Program Direktörü Yard. Doç. Dr. Metehan Sekban ve Prof. Dr. Şule Işınsu Özmen'in MBA programındaki derslerine katılan Hüseyin Özyurtçu, iş dünyasındaki deneyimlerini, öğrencilerle paylaştı.

 

ABD'nin en büyük seyehat acentası Picasso Travel'ı Alman AER TICKET şirketine satan ve halen şirketin yönetim kurulu başkanlık görevini sürdüren, Hüseyin Özyurtçu'nun konuşmasını, her biri iş piyasasında aktif rol oynayan profesyonellerden ve genç yatırımcılardan oluşan MBA öğrencileri, büyük bir dikkatle izledi ve notlar aldı.

MBA dersi sonrası Turkavenue.com'a konuşan Hüseyin Özyurtçu: "Ben 30 yıldan beri yurtdışında özellikle ABD'de yaşıyorum. Türkiye'den uzun bir süre ayrı kaldım. 2 gün boyunca Türkiye'deki Üniversite öğrencileri ile New York merkezli TurkofAmerica ve Presscube şirket yöneticileri Cemil Özyurt ve Ertan Turhan aracılığı ile buluşma fırsatı yakaladım.Şunu çok net ifade edebilirimki, gençlerimiz başarı odaklı çalışmaya, yenilikçi yaklaşımlara çok açık. Bugün, İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA öğrencileri ile birlikte yaptığımız derste, bunu çok daha iyi görebildim. Öğrencilerin katılımı, sorulan sorular ve merak ettikleri konulara baktığımda, ileride çok büyük başarılara imza atacak bir neslin yetişiyor olduğunu görerek büyük mutluluk ve gurur duydum," diyerek tüm öğrencileri tebrik etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Halil Nalçaoğlu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ege Yazgan'ın katkıları ile davet edilen Hüseyin Özyurtçu'nun, konuşması sırasında, Prof.Dr.Şule Işınsu Özmen de twitter'daki takipçileri ile ana başlıkları dakika dakika paylaştı.

Özyurtçu'nun konuşmasındaki söylemlerden bazıları şunlar:

Hüseyin Özyurtçu:

"Ticarette başarının sırrı Vizyon ve işin kokusunu iyi almaktır"

"İşinden şikayet edenlere soruyorum ? Niye hala oradasınız?"

" Exit stratejisi (sahip olduğun şirketi satmak yada yaptığı işi devrederek çıkmak) çok önemlidir. Bana yapılan ilk teklifi maalesef kabul etmedim. Etsem şirketimi daha yüksek fiyata satmış olurdum!"

"Yeminli mali müşavirlere ve Avukatlara verilen paralar helal"

"Şirket eğer kendi kendinden para çalarsa batar. Şirketin bütün parası sahibinin parası değildir"

"Yatırımcı Warren Buffett; sadece başarılı şirket alırım. Başarılı yapan insanların başında kalmasını isterim."

"Money is like an Oxygen.You never think that it's enough".

"Şirketlerdeki en önemli hırsızlıklardan birisi, "zaman hırsızlığı"dır"

" Ben başlarken çok küçük başladım. İşimizin başlangıcında, ikinci el bir masa ve birkaç sandalye vardı" (Doğuş Üniversitesi seminerinden fotoğraflara ulaşmak için galeriye tıklayın.

Foto: Memet Karabulut