iPhone'un Önlenemeyen Yükselişi

Pazar, 16 Ekim 2011 23:54 Facebook'ta Paylaş
Apple'ın patron Steve Jobs'ın ölümünün ardından satışa çıkarılan, iPhone 4S, binlerce blok yazarı ve kullanıcının ateşiyle dünya çapında satış patlaması yaşıyor.

 

Akıllı telefonlar içinde "Altın Standart" olarak görülen iPhone'un satışları Apple'ın toplam karlarının yüzde 40'ı gibi yüksek bir orana sahip.

 

Analistler Apple'ın patronu Steve Jobs'ın vefatından hemen önce tanıtımı yapılan iPhone 4S'in ilk hafta birkaç milyon satış rakamına ulaşacağını belirtiyor. Sadece 24 saat içinde 1 milyon online talep gören iPhone 4S, akıllı telefonlar içindeki satış üstünlüğünü sürdürecek gibi gözüküyor.

 

iPhone 4S'in bir önceki modele göre fazla bir özelliği olmamasına rağmen, özellikle sesle çalışan bilgi alma özelliği "Siri" özelliğinin satışlara etkisi olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi "Siri" özelliğine göre, telefonunuza " bugün Istanbul'da veya New York'ta hava nasıl ?" diye sorduğunuzda, telefondan bu konuyla ilgili bilgiler anında ekrana gelebiliyor.

Japon Telefon Şirketinin Başına Gelenler

 

Analistler, Apple'ın 2011 yılı sonuna kadar 100'dan fazla telefon şirketi ile anlaşma yapması beklenirken, 199 dolarlık fiyatının da rakip firmaları zorlayacağını söylüyor.

 

Japan mobil şirketi Softbank Corp. gelen taleplerin ardından bilgisayar sistemlerine beklenenden daha fazla yük binmesi dolayısıyla yeni sözleşmeleri durdurmak zorunda kaldı.

Yetkililer beklenenden daha fazla sayıda iPhone sözleşmesi yapıldığını, telefon sahiplerinin aktif cihaz kullanımlarının yarattığı trafikten dolayı bilgisayar sistemlerinin hizmeti karşılamayacak duruma geldiğini belirtti.

 

Bazı analistler, yılın dördüncü çeyreğinde iPhone bir yıl öncesinde iki kat daha fazla sayıya ulaşarak 30 milyon kullanıcısının olmasının beklendiğini belirtiyor.