"Brezilyalı iPad" 12 Milyar Dolarlık Yatırımı Tehlikede

Cumartesi, 01 Ekim 2011 09:28 Facebook'ta Paylaş

Ertan Turhan - iPad'in en önemli üreticilerinden Tayvanlı Foxconn, 12 milyar dolarlık Brezilya üretim planları, kalifiye işçi sorunu, yüksek vergiler ve derin yapısal sorunlar yüzünden, şüpheler oluşmaya başladı.

 

Apple'ın tablet bilgisayarının üretiminin Brezilya'da yapılacağı ilk kez Apple başkanı Dilma Rouseff tarafından Nisan ayında duyurulmuştu. Ancak şirket yönetimi, "Brezilyalı iPad" için fabrikların durumu, yüksek vergiler, aşırı değerlenmiş para birimi, yetersiz eğitim ve zorlu bir işgücü piyasası nedeniyle kalifiye işçi bulunamaması gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldı.

 

İlk Erteleme Temmuz Ayında Yapılmıştı

Üretim için beklenen başlangıç tarihi ilk olarak Temmuz ayındaydı. Daha sonrasında bu tarih Kasım ayına ertelendi. Ancak şuan için üretim tarihi belirsizliğini koruyor. Brezilya'da halen 190 milyon insan internet kullanıyor. Ancak ülkede vergiler ve tarifler yüzünden ABD'de 500 dolara satılan iPad2'ler ülkede yaklaşık 900 dolar civarında satışa çıkabiliyor.

 

Bakandan Açıklama

Bilim ve Teknoloji Bakanı Aloizio Mercadente: "Yatırım bir hayli kapsamlı bir proje gerektiriyor. Yapı, teknoloji, lojistik ve karmaşık bir çok sorunu çözmemiz gerekiyor. Ancak Nisan ayında belirtilen 12 milyar dolarlık yatırım miktarı kadar büyük bir yatırım olmayabilir" diyerek olası bir sonucu ima etmiş oldu.

 

Brezilya 2014 yılındaki Dünya Kupası ve 2016 yılındaki Olimpiyatlar için halen büyük projelerle mücadele ediyor. Bağımsız uzmanlar on yıl içinde planlanan 1 trilyon dolar yatırımın yarısının zamanında tamamlanamacağı görüşünde.

 

ERTAN TURHAN

 

New Technologies in Communication / İstanbul Bilgi Üniversitesi