Türk İnternetinin Yavaş Günü: 14 Eylül 2011 Çarşamba!

Çarşamba, 14 Eylül 2011 16:06 Facebook'ta Paylaş
14 Eylül 2011 Çarşamba gününü Türkiye’de yaşayan milyonlarca Internet kullanıcısı asla unutmayacaklar. Turkavenue.com'a yoğun bitimde gelen şikayetlerin birçoğu Facebook ve Twitter'a çok zor girildiğine dair şikayetlerdi. İnternet çok yavaştı.

Birçoğu ise çok acil bir işi, e-posta aracılığıyla müşterisine iletemiyor, kimi hazırlaması gereken rapor için faydalanması gereken Google sayfasını açamıyordu.

 

GEANT Fiber Sağlayıcıdaki Sorun Ne ?

Gelen şikayetler üzerine, bu durumun gerçekliğini kontrol etmek için internette bir araştırma yaptık ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yapılan şu açıklamaya rastladık: “GEANT (Avrupa Akademik Ağı) bağlantımız, GEANT fiber sağlayıcılarından kaynaklı sorun(lar) sebebiyle kesilmiştir. GEANT bağlantımızı taşıyan Sofya devresi 09:08 de, yedek olarak devreye giren Bükreş devresi ise 10:35 de kesilmiştir. Ayrıca aynı saatlerde GEANT altyapısında Bulgaristan-Macaristan devresi de kesilmiştir.” Şikayetler doğruydu ancak işin ilginç yanını sanırım siz de farketmişsinizdir… İnternetin yavaş olduğu konusunda şikayet edilen mecra sosyal medyaydı. Biraz daha açalım; sosyal medyayı kullanmak için bir şekilde internete giren insanlar, internetin yavaşlığı yüzünden iş yapamadıklarından yakınıyorlardı. Sanırım bu da şu demek oluyor: İki elimiz kanda olsa da, sosyal medyayı bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz.

 

Cem Arıdağ /New York