Windows 8'in Mobil Stratejisi

Pazartesi, 05 Eylül 2011 16:42 Facebook'ta Paylaş
Ertan Turhan/ Turkavenue-Istanbul-Android ve Apple'ın yüzde 70'lik pazar payın karşılık, Microsof'un yüzde 6'da kalması, belkide oyunun bittiğini gösteriyordu, Ancak Microsoft'un Windows Telefonu ile bağlantılı olarak masa üstü bilgisayarlarda da kullanacağı işletim sistemi Windows 8 bu durumu ortadan kaldıracak gibi gözüküyor.

Tüm bunlarla ilgili bazı ipuçlarını görebililiyoruz. Windows 8'in ilk tanıtım videoları izlendiğinde, teknoloji meraklılarının aklına Windows Phone'un gelmesi, belkide bu ipuçlarının birer kanıtı gibi. Ara yüzlerinin yapısı, uygulamaların açılış şekli adeta mobil uygulamaları çağırıştırıyor. Windows Phone ve Windows 8 iki ayrı işletim sistemi. Microsoft mobil uygulamaların masa üstü bilgisayarlarda da kolayca uygulanabileceği bir sistem mi tasarlıyor?

Android ve Apple'ın iOS sistemi, masa ve diz üstü bilgisayarlardan apayrı bir dünya yarattı. Ancak Windows eğer mobil uygulamalar ile masa ve diz üstü bilgisayarlar arasındaki bu geçişi kolaylaştırabilirse, rakipleri karşısında bir hayli güçlenebilir. Belkide, biz Telefon ile PC işlemcilerin çalışacağı sistemi, Windows 8 programının  "Jupiter" olarak adlandırılan yeni çatısında göreceğiz.

Diğer taraftan, Mobil ve PC uygulamalarının birlikte çalışacağı bir sistem tabiki Windows Telefonu tek başına başarılı yapmaz. Üstelik çoğu mobil uygulamalarının ekran dokunurluğuna göre ayarlandığı göz önüne alınırsa, masa ve diz üstü bilgisayarların hala klavye ve fareye (mouse) bağlı bir ara yüz ve işletim sistemine ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak teknoloji tasarımcıları belkide buna da çare bulacaklardır. Böylece kısa bir süre önce hükümdarlığını mobil uygulamalara kaptıran masa ve diz üstü bilgisayarlar tekrar eski popülerliğine kavuşabilir. Üstelik bunun için mobil uygulamalara çok şey borçlu olarak….

Ertan Turhan 

Bilgi Üniversitesi / TVRP - İletişimde Yeni Teknolojiler