Biomedikal Devi UCB'den Hotamışlıgil'in Projesine 6 Milyon Dolarlık Fon

Pazartesi, 28 Şubat 2011 14:09 Facebook'ta Paylaş
Belçika'nın başkenti Brüksel merkezli biomedikal şirketi Union Chimique Belge (UCB), Türk bilimadamı Gökhan Hotamışlıgil'in araştırmalarında kullanılmak üzere Harvard Üniversitesi ile 6 milyon dolarlık proje anlaşması imzaladı. Dünyanın 40 ülkesinde faaliyet gösteren ve 2009 yılında 3.1 milyar Euro ciro ve 8 bin çalışanı ile dünyanın önde gelen biomedikal şirketlerinden olan UCB'nin ayırdığı fon, Merkezi Sinir Sistemi ve bağışıklık alanında, ilaç geliştirme projelerinde kullanılacak. Harvard Üniversitesi'de sürdürülen araştırmalar  yeni ilaçlar bulunması konusunda üniversite ve endüstri arasında bir köprü olarak görev yapıyor.

Diyabet hastalığı üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan ve dünyanın bu konudaki en ünlü bilimadamlarından biri olan Gökhan Hotamışlıgil, Harvard Üniversitesi'nde Department of Genetics and Complex Diseases bölümünün başında bulunuyor.

UCB NewMedicines yönetim kurulu başkanı loan Ismail Kola da anlaşma lie ilgili yaptığı açıklamada, Harvard ile imzaladıkları anlaşma sayesinde yeni ilaçların başarılı bir şekilde geliştirilmesinin kolaylaşacağı, Üniversite'nin bilgi ve uzmanlığı sayesinde iki yönlü bir değişim yaratacaklarını söyledi.