ABD'ye Gelen Uluslararası Ziyaretçi Sayısında %11 Artış Gerçekleşti

Cuma, 08 Ekim 2010 12:11 Facebook'ta Paylaş

Overseas visitorAmerika Ticaret Bakanlığı'ndan bu hafta açıklanan verilere göre 2010'un ilk altı ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gelen uluslararası ziyaretçi sayısı %11 artarak 27.5 milyon olarak gerçekleşti. 

 

Haziran 2010'da 4.7 milyon uluslarası ziyaretçi ABD'ye giriş yaparken bu rakam Haziran 2009'a göre %16 büyümenin işareti oldu. Amerikan Seyahat ve Turizm Endüstrileri Ofisi'nin daha önce yaptığı tahminlere göre 2010 yılında %3.3 oranında artması beklenen yabancı ziyaretçi sayısının ilk altı aylık dönemde %11 artması çok iyi bir gelişme olarak değerlendirildi. İlk altı aylık dönemde ziyaretçiler 65.2 milyar dolar harcama yaparak geçen yıla göre harcamalarını %8 artırdılar. İlk altı aylık dönemde ABD'nin seyahat ve turizm gelirleri her ay artış göstererek yılın geri kalanı için de umut verdi.

 

ABD'yi en çok ziyaret eden ülkeler sırasıyla şöyle: Kanada, Meksika, Japonya, Fransa, Güney Kore, Avusturalya, Brezilya, Çin ve Hong Kong, Hindistan, İtalya, Kolombiya, Isveç ve Norveç. Ziyaretçilerin ABD'ye giriş yaptığı ilk üç nokta New York JFK, Miami ve Los Angeles oldu. Uluslararası ziyaretçi girişinin %38'i bu üç noktada gerçekleşti.