Şirketini Google'a Satan İlk Türk

Pazartesi, 16 Ağustos 2010 16:06 Facebook'ta Paylaş
Son 12 yıldır internet ortamında görsel arama alogritmaları üzerinde uzmanlaşan ve 2006 yılında Like.com’u kuran Burak Göktürk, kurucu ortağı ve Chief Technology Officer olarak görev yaptığı şirketi Google'ın 100 milyon dolar civarı bir paraya satın almak üzere olduğu bildirildi.
Teknoloji haberlerini yakından takip eden techcrunch.com sitesinin haberine göre satın alma işlemi tamamlanmak üzere. Google, 2005 yılında Like.com benzeri bir hizmetle kullanıcılarına fotoğrafta yüz tanıma ve etiketleme servisi  veren Riya.com’u satın almak için girişimlerde bulunmuş ancak sonradan vazgeçmişti.

2009 yılında Riya.com faaliyetini durdurdu ancak Riya.com benzeri like.com’un akıbeti aynı olmadı. Riya.com insanların seçtiklere resimlere benzer başka resimleri arayıp bulabilmelerini sağlıyordu.
Like.com’un çalışma şekli ise yine görsel arama teknolojisine dayanıyor. İnsanlar beğendikleri ürünlerin benzerlerini arayarak hangisini alacaklarına karar veriyor.

Sistem şöyle çalışıyor. Bir kullanıcı satın almak için bir çantayı beğendi. O çantanın altındaki ‘Visual Search’ tuşuna basınca tüm internette yüzlerce çanta mağazasından benzer çantaları görebiliyor.

Göktürk, Like.com’u 50 milyon dolarlık risk sermayesi bularak 2005 yılında kurdu. Şu anki cirosu ise yıllık 50 milyon dolar civarında.

Geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye’de kurulu teknoloji sitesi webrazzi.com’un sorularını cevaplayan Göktürk, Like.com olarak öncelikle İngilizce konuşan ülkelerde yaygınlaşmak istediklerini daha sonra Avrupa’ya açılım yapmayı planladıklarını söylemişti.

1976 İstanbul doğumlu olan Göktürk, lise öğrenimimi İzmir’de İzmir Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi’nde Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliğini bitirdi. 1999 yılında Amerika’ya geldi, master ve doktora eğitimlerini Stanford Üniversitesinde, Computer Vision (Görsel arama) ve Artificial Intelligence (yapay zeka) konularında tamamladı. İlk olarak Canesta adlı bir start-up’da 3 boyutlu kameralar ve uygulamalar konusunda çalıştıktan sonra 2005 yılında Like.com’u kurdu.  O günden beri, takımı ve kendisi görsel arama teknolojisini değişik tüketici uygulamalarında gerçellemeye çalışıyor. Bunun yanında 3 senedir internet pazarlaması, SEM ve SEO konularına da yoğunlaşıyor. (Resim: webrazzi.com)