Lazzoni New York'a Açılıyor

E-posta Yazdır
1950'lerden beri mobilya sektöründe faaliyet gösteren Karadenizli Yaşar Kababulut'un sahibi olduğu Lazzoni ABD'deki ilk mağazasını New York'ta açıyor. Laz ve İtalyan ismini çağrıştıracak `Zoni` takısını birleştirerek Lazzoni markasını yaratan ve 2001 yılında Ankara Siteler ve İstanbul Masko mağazalarını hizmete açan Kababulut,  13 Ocak 2003 tarihinden itibaren Lazzoni markası adı altında Lazzoni Mobilya Ltd. Şti. olarak faaliyetlerine devam ediyor. 2006 yılında üretime Akyurt'taki 24 bin metrekarelik kapalı alana kurulu fabrikasında 2008 yılında

Ravini Shadow'u Keşfetti

E-posta Yazdır
Cengiz ErmişlerTürkiye’nin en önemli doğaltaş üretim merkezlerinden olan Balıkesir ve Bilecik’teki kaynakları ile 1996 yılından beri faaliyet gösteren Ravini, Amerikan pazarına sunduğu yeşil mermer ile pazarda yeni bir trend yakaladı.
Satışa sunduğu bej renk doğaltaşları sekiz yıldır dünyanın pek çok ülkesinde satışa sunan Ravini, 2008 içinde yaptığı en önemli girişimlerden biri de satın aldıkları ikinci ocaklarında buldukları shadow adi verilen mermeri Amerikan pazarına sunmak oldu.

Türk İhracatçısı ABD’yi Yeniden Keşfetmeli

E-posta Yazdır
1980’lerden beri sürekli yükselen bir grafik çizen Türk ihracatı, global krizle birlikte yeni arayışlara yöneldi. Türkiye ihracatının yüzde 55 gibi önemli bir bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine yaparken, ABD ticari partnerlik noktasında beklentilerin çok gerisinde. Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 2008 yılı sonunda 4.6 milyar dolar oldu. Oysa ABD’nin 2008 yılı toplam ithalat rakamı 2,1 trilyon dolar. Top 15 ülkenin ABD'ye sattığı mal tutarı 1.5 trilyon tutarında. Geri kalan 600 milyar doları da aralarında Türkiye'nin de bulunduğu diğer ülkeler paylaşıyor.

Kimya Sektörü Krize Rağmen Büyüdü

E-posta Yazdır
Krizin etkisini artırdığını son aylarda, Türkiye 32 aydan sonra ihracatında ilk kez gerileme yaşadı. Ekim 2008 ihracat rakamları bir önceki yıla göre yüzde 1.87, bir yıl önceki rakamlara göre de yüzde 21.8 azaldı. Sektörler içinde kimya sektörü geçen yıldan beri istikrarlı olarak sürdürdüğü ihracat artışını, global krizde de devam ettirmeyi başardı. 2008’in 10 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 46,7 ihracat artışı sağladı. Ekim ayında ise ihracat artış oranı geçen yılın ekim ayına göre yüzde 10,2 olarak gerçekleşti.

ABD Hurda İhracatında, Türkiye En Büyük Alıcı

E-posta Yazdır
ABD aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın 27 değişik ülkesinden demir çelik ürünleri ithal ediyor. Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatı  2008 yılının ilk 10 ayında 642.7 milyon dolara ulaşırken, Türkiye özellikle son dönemde gerileme olsa da inşaat demirinde (Bars-Reincorfing) ABD pazarında iddialı. 2006 sonunda 1,1 milyon ton inşaat demiri ile Türkiye ABD’nin en büyük tedarikçisi konumundaydı. Türkiye, ABD pazarındaki çubuk demirdeki gerilemeyi Arap Körfezi ülkelerine yönlendirerek aştı.

Sayfa 64 / 65