New York'un Marka Türk Restoranı Satıldı

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - New York'un dünyaca ünlü Times Square bölgesinde faaliyet gösteren Dervish Restaurant'ın binası 10.6 milyon dolara satıldı. Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Salim Görür tarafından 10 yılı aşkın süredir işletilen mekanın daha önce de satıldığı ile ilgili dedikodular çıkmış ancak satış gerçekleşmemişti.  The Real Deal haber sitesinde yer alan habere göre Ascot Properties tarafından satın alınan bina, Witkoff Group'un yeni projesinde ticari mekan ve otel olarak yeniden inşaa edilecek.

Muhtar Kent'in Göz Kamaştıran 5 Yıllık Karnesi

E-posta Yazdır

Cemil Özyurt (Turk Avenue)- Muhtar Kent, 1 Temmuz 2009 tarihinde Coca Cola'da CEO olarak göreve başladığında, Fortune 500'da yer alan bir şirkete üst düzey yöneticilik yapan Türk ünvanını almıştı. Coca Cola'daki performansı tüm dünyanın olduğu kadar Türk iş dünyası tarafından da yakından takip edildi. Kent, beş yılın sonunda Coca Cola'nın cirosunu 31.9 milyar dolardan 48 milyar dolara, karı da 5.8 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkardı. Fortune 500 listesinde 73. sırada aldığı Coca Cola'yı beş yılda 48'nci sıraya taşıdı. Coca Cola'nın vitaminli içecek pazarına yönelmesine öncülük eden ve gazlı içecek pazarındaki vizyonunu değiştiren Kent, cironun karlılığa oranını yüzde 18.2'den 18.8'e çıkardı. 1998-2002 yılları arasında yıllık yüzde 5.8'lik büyüme oranına sahip olan dev şirket, 2002-2012 yılları arasında yüzde 12.3'lük bir bir büyüme trendi yakaladı. Şirketin özsermayesi beş yılda 20 milyar dolardan, 32 milyar dolar çıktı.

Tom Ford İstanbul'da

E-posta Yazdır
Dünyanın en prestijli markalarından Tom Ford’un Türkiye’de ilk mağazası bugün İstanbul Maçka’da açılıyor. Demsa’nın sahibi Demet Sabancı Çetindoğan’ın Türkiye’ye getirdiği Tom Ford’un ilk mağazası yine Çetindoğan’ın sahibi olduğu Maçka otelinde açılacak. Demet Sabancı Çetindoğan dün twitterdan yaptığı açıklamada, “Alışveriş tutkunlarına duyurulur; tüm dünyada yeni yeni mağaza açan Tom Ford artık İstanbul” yorumunu yaptı.

Newsweek Yine Satıldı

E-posta Yazdır
Geçen sene yılsonu son kez basılan ve tamamen dijital mecraya geçen haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. 80 yıllık haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. İki sene önce Washington Post Şirketi'ne aitken kapanıp tamamen dijitale geçen Newsweek o sene InterActiveCorp (IAC) şirketine sadece 1 dolara 40 milyon dolarlık borçlarıyla birlikte satılmıştı. IAC Newsweek'i elinde çok fazla tutmadı ve Newsweek'i bir dijital medya şirketi olan International Business Times'a sattı. Satış rakamı açıklanmadı ancak IAC sözcüsü Justine Sacco satışı doğruladı.

Kemal Derviş'ten Küresel Reform Çağrısı

E-posta Yazdır
Brookings Institution Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, marjinal önlemlerin, ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu yeni büyük sorunları çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle önemli reformlara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Derviş, kalıcı işsizlik, vasıflı işgücü zorlukları ve emeklilik sistemlerinin mali politikaların merkezine oturduğunu belirterek, "Gelişmiş ülkeler acil bir "yaşlanma' problemiyle karşı karşıya. Yükselen ekonomilerin büyük bölümü de 20 ya da 30 yıl sonra yaşlanacak ve ters piramit şekline gelecek. Şu anda bu sürecin ortasındalar" dedi. Kemal Derviş Dünya Ekonomik Forumu blogunda bir makale kaleme aldı.

Sayfa 5 / 65