Almanya, 2011’de İhracatta İlk Kez Bir Trilyon Euro Sınırını Aştı

E-posta Yazdır
Türk-Alman İşverenler Derneği Genel Başkanı Remzi Kaplan’a göre Almanya’nın ekonomik açıdan güçlü olması Almanya’daki Türklerin yaşamına da olumlu yansıyor. Euro ile bağlantılı Avrupa'daki borç krizindeki belirsizliklerin ortadan kalkmaması ve küresel çapta durgunluk beklentisi, ekonomi çevrelerinin korkulu rüyası oldu. Uzmanlar 2012 için karamsar bir tablo çizerken, Almanya’daki iş çevrelerinde ise yeni yıla dair iyimserlik hakim. Gerçi ülkenin önde gelen ekonomi enstitüleri, konjonktüre yönelik tahminlerini aşağı çekti.

Pire Metropilit Atina'da Camiye Karşı Danıştay'a Başvurdu

E-posta Yazdır
Yunanistan'da, Pire Metropiliti Serafim, başkent Atina'da Müslümanlara ibadet yeri yapımıyla ilgili yasanın iptali için Danıştay'a başvurdu. Yunan medyasında çıkan haberlere göre, aşırı sağ görüşleriyle tanınan Serafim sözkonusu yasayı, "devlet tarafından sözde demokratik hassasiyetlerle Hristiyan şehitlerin anısına karşı oluşturulan bir küfürname" diye nitelendirdi. Ortodoks din adamı, Yunan Parlamentosunun, "Hristiyanlık şehitlerine" bir şükran borcu olarak Atina'da yeniden bir İslam mabedi kurulmasıyla ilgili yasayı hiçbir zaman onaylamamış olması gerektiğini söyledi.

Almanya Vizeyi Kolaylaştıracak

E-posta Yazdır
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor. Almanya, gelecek yıl vize uygulamasını önemli ölçüde kolaylaştıracak. Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerinde "(Almanya Dışişleri Bakanı Guido) Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor" başlığı ile verilen haberde, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tahminlerine göre vizeye başvuru yapan 2 milyon kişinin yarısının ve dünya çapındaki binlerce şirketin bundan faydalanacağı ifade edildi.

Başında Fesi, Göğsünde Ay-yıldızıyla İngiliz Rugby Takımı

E-posta Yazdır
İngiltere Rugby Ligi'nin son şampiyonu Saracens, Selahaddin Eyyubi komutasındaki ordunun Haçlılar karşısındaki destansı savaşının ilham verdiği ismiyle, logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başından düşürmediği Osmanlı fesiyle görenleri hayrete düşürüyor. İngiltere'nin önde gelen ragbi takımlarından Sarecens'in logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başındaki fesi görenler, ''Bu takım İngiliz takımı mı'' diye sormaktan kendini alamıyor.

Vizeler Kalktı; Türkiye’den Rusya’ya Gelen Turist Sayısı %43 Arttı

E-posta Yazdır
Rusya ve Türkiye arasında vizelerin kalkması iki ülke turist akışına olumlu yansıdı. Rusya’dan Türkiye’ye giden turist sayısı yılsonu itibari ile 3,5 milyonu aşması beklenirken, Türkiye’den Rusya’ya giden turist sayısında da rekor artış sağlandı. Rusya’ya gelen turist sayısında yılın ilk dokuz ayında yüzde 9,3 artış sağlanarak 1 milyon 975 bine ulaşılırken, Türk turistlerde ise yüzde 43,1 artış oldu. 2011’in ilk üç çeyreğinde Türkiye’den Rusya’ya gelen turist sayısı 58 bin 463 kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde Rusya’ya turist olarak gelen Türk vatandaşlarının sayısı 40 bin 862’de kalmıştı.

Sayfa 7 / 28