Opera’nın Yıldızı

E-posta Yazdır
Bonn, Germany – Bonn denince akla önce Berlin Duvarı yıkılmadan önceki soğuk savaş yıllarında Batı Almanya’nın başkenti ve Ludwig van Beethoven’ın doğduğu şehir geliyor. 1949-1999 yılları arasında başkent kalan Bonn, Köln’ün 20 km güneyinde 314 bin nüfüsa sahip 2000 yıllık geçmişi olan şirin şehir. Şehrin başkent olduğu dönemde Bonn Opera binası karşısına açılan Opera Restaurant, siyasilerin, bürokratların, parti yöneticilerinin buluşma mekanlarından biriydi.

Almanya'daki Girişimci Sayısı 72 Bini Geçti

E-posta Yazdır
Almanya’daki Türk girisimci sayısı 2008 yılı sonunda 72 bin sınırı aştı. TAVAK Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri; Prof. Dr. Faruk Şen ve Ahmet Güler’in son değerlendirmelerine göre, 1987 yılında sayıları 25 bin 500 olan Türk girişimci sayısı 2008 yılında 72 bin sınırına geldi. Avrupa’da yaşayan 4,2 milyon Türkiye kökenli Türk arasında çalışan nüfus yaklaşık 1.4 milyon civarındadır. Avrupa Birliği ülkelerinde toplam çalışanların yüzde 0,69’unu olusturan 1.4 milyon çalışan Türkün, AB’nin cari fiyatlarla

Almanya'nın Türk Gastronomi Duayeni

E-posta Yazdır
Köln- Yurt dışında yaşamaya başlayan göçmen toplumlarında ilk iş sahipleri genelde restoran işletmeciliğiyle patronluğa soyunur. Açılması kolay, işletmesi zor restoran işinde devamlılık ise en büyük marifet. Müslüm Balaban, Almanya’da bir gün Türk restoran işletmeciliğinin tarihi yazıldığında, isminin altı kalın kalemle çizilmesi gereken işletmecilerden. 42 yıldır Almanya’da yaşayan ve ilk restoranını 1979 yılında açan Balaban, 1982’de Köln’de Bosphorus, 1985’te “Bongut” isimli mekanları hizmete soktu.

En İyi 900’den Biri: Tablo Restaurant

E-posta Yazdır
Essen- Almanya’nın en önemli kömür ve çelik üretim merkezlerinden biri olan Essen sanayi şehri kimliği bir tarafa bırakıyor. Avrupa’nın kültür başkenti olarak seçilen şehrin her köşesi şantiyeye dönmüş durumda. Halen 100 büyük Alman şirketinin 10’unun merkezinin yer aldığı ve yaklaşık 600 bin nüfusa sahip Essen, Ruhr bölgesi olarak anılan coğrafyada Almanya’nın en büyük altıncı şehri. Geçmiş yıllarda fabrikalarında binlerce Türk işçiye istihdam sağlayan Essen, artık iş hayatında boy gösteren pek çok Türk girişimciye sahip bir şehir.

Euro-Türkler ve Ekonomik Güçleri

E-posta Yazdır
Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı eski Direktörü, Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı  Prof. Dr. Faruk Şen´in Avrupa Birliğinde yaşayan Türklere ilişkin sayısal veriler ve yazarın Almanya’da uzun yıllar biriktirdiği tecrübeler ışığında hazırladığı "Euro-Türkler: Avrupa´da Türk Varlığı ve Geleceği" adlı kitabı Günizi Yayıncılık tarafından çıkarıldı. Prof. Şen’in kaleminden Avrupa’daki Türkler ile ilgili çarpıcı bilgileri TurkAvenue derledi. Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde 5.2 milyon Türk yaşıyor.

Sayfa 27 / 28