Hollanda Seçimlerinde 14 Türk Aday Yarışıyor

E-posta Yazdır

Hollanda’da 13 milyon dolayında seçmen dün erken genel seçim için sandık başına gitti. Farklı partilerden 14 Türk kökenli aday da seçim yarışına katılıyorGenel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip 180 bin Türk kökenli vatandaş bulunuyor. Kamuoyu anketlerine göre yeni dönemde 4 Türk adayın doğrudan, 2 adayın da tercihli oylarla seçilmesi bekleniyor. Liberaller ile Hıristiyan Demokratlardan oluşan merkez sağ hükümetinin nisan ayında istifası üzerine kararlaştırılan seçimde, 4 yıl boyunca görev yapacak parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin 150 sandalyeli üyesi ve merkezi hükümet belirlenecek. Kamuoyu anketlerine göre, Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi (PvdA) arasında kıyasıya bir yarış yaşanıyor.

Hollandalı Türkler 85 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor

E-posta Yazdır

Avrupa Birliği'nin sekizinci büyük ülkesi olan Hollanda'da yaşayan Türkler ve ülkedeki Türk girişimciliği üzerine TAVAK Vakfı tarafından hazırlanan araştırmaya göre Hollandalı Türk girişimciler bu ülkede 85 bin kişiye istihdam sağlıyor. "Hollanda ve AB Ülkelerindeki Türk Nüfus, Hane Verileri ve Girişimcilerin Ekonomik Gücü" başlıklı araştırma TAVAK Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen tarafından kamuoyuna tanıtıldı.


 

Araştırmaya göre,Hollanda da yaşayan 470 bin Türk kökenlinin ülke gayrisafi milli hasılasına olan katkıları 9,5 milyar euro seviyesinde bulunuyor. Hollandalı Türklerin AB GSYIH'sına katkıları AB üyesi Malta'nın GSYIH'nin nerdeyse 2 katına ulaşıyor. Aynı araştırmaya göre, ülkede yaşayan Türkler arasında ortalama hane 3,6 kişiden oluşurken, haneye giren ortalama net gelir 2 bin 250 euro seviyesinde bulunuyor Almanya'daki Türk hanelerinde ortalama çalışan kişi sayısı 1,3 tutarken, bu veri Hollanda'da 1,6'ya çıkıyor.

17.000 İşveren 23.000 Konut
2.300 Konut 17.000 işvereni ile  gelirlerinin yüzde 17 sini tasarrufa ayıran Hollandalı Türklerin, bu ülkede 23 bin konutu bulunuyor. Araştırmaya göre, Hollanda'da faaliyet gösteren Türk girişimcilerin toplam sayısı 2012 yılında 17.000 sınırına ulaşmış.

Hollanda da çalışan Türk nüfus içerisinde girişimcilerin payı yüzde 9 seveyesinde bulunuyor. 17.000 işveren 85.000 kişilik istihdam sağlıyor. Hollanda da faaliyet gösteren Türkler, aynı zamanda 85 bin kişiye istihdam olanağı da sağlıyor. Yıllık ciroları toplamı 6 milyar’ya ulaşan Türk girişimciler arasında kadın girişimcilerin oranı sie yüzde 22 civarında bulunuyor. Hollanda'daki Türk işletmelerinin ortalama yatırım miktarları 120 bin €  seviyesinde iken, ülkedeki Türk işletmelerinin sektörel dağılımları izlendiğinde, işletmelerin etnik işlerden çıktıkları gözlemleniyor. Ülkedeki Türk işletmelerinin yüzde 41’i perakende ticaret alanında yoğunlaşırken, bunu yüzde 31 ile gastronomi, yüzde 22 ile hizmetler alanı, yüzde 6 ile el sanatları, yüzde 5 ile toptan ticaret ve yüzde 3,2 ile imalat ve inşaat sanayi izliyor.

Yatırımlar 2 Milyar Euro Sınırını Aştı
Hollandalı Türk girişimcilerin tüm yatırımları 2011 yılında 2 Mrd € sınırını aşmış bulunmaktadır.Hollanda’nın AB’nin ekonomik krizden etkilenmemesi yeni yatırımlara da cesaret vermektedir.
 

Ukrayna’dan Bellona’ya Yılın En Kaliteli Üreticisi Ödülü

E-posta Yazdır

Ukrayna'daki fabrikasında kısa bir süre önce üretime başlayan Türk mobilya şirketi Bellona, ülkenin en kaliteli üreticileri arasına girdi. Ukrayna'nın bağımsızlığının 21. yıldönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı himayesinde 14-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleşen 'Renkli Ukrayna' adlı fuarda, ülkedeki yerli ve yabancı en iyi üreticilere ödüller verildi.


 


Kurulan bir devlet komisyonu tarafından ülkedeki bütün ürünlerin incenlediği yarışmanın ödülleri sosyal politikalardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Sergey Tigipko'nun da katıldığı 'Renkli Ukrayna' fuarında hak sahiplerine takdim edildi. Bellona'nın Ukrayna'da ürettiği; metal karkaslı kanepe Ekol, bazalı yatak modeli Active ve yaylı Stressfree yataklar kendi kategorisinde ülkenin en iyi yerli ürün ödülünü aldı. Devlet komisyonu tarafından verilen ödül Bellona Ukrayna Genel Müdürü Mustafa Karamemiş'e sunuldu. Karamemiş, Cihan'a yaptığı açıklamada; "Ukrayna'da fabrika kurmamızın önemli sebeplerinden bir tanesi Ukrayna halkına estetik ve kaliteli mobilyayı sunmaktı. Ülke bölgesel pazardan bir tanesi, Türkiye ile Ukrayna arasının coğrafi yakınlığı ticaretin gelişmesinde önemli rol oynuyor. 2011 yılı başında Ukrayna'da yatırım kararı aldık. Bir yıl gibi kısa bir sürede üretime başladık. Şimdi ülkede en çok tercih edilen mobilya markası haline geldik. Ukrayna'daki yetkililerden böyle anlamlı bir ödülü aldığımız için mutluyum." dedi.

2013 SONUNA KADAR 200 SATIŞ NOKTASI

Üretim kapasitesini artırma, pazarlama ve mağazacılık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirten Mustafa Karamemiş başta başkent Kiev olmak üzere, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Odesa, Harkiv, Donetsk, Zaporoj, Herson, Nikolayev ve Vinnitsa gibi bölgelerde 44 mağaza açtıklarını ifade etti. Ukraynalıları estetik ve kaliteli mobilya ile buluşturmak amacı ile yola çıktıklarına vurgu yapan Genel Müdür, Bellona'nın 2012 sonunda 80, 2013 sonu hedefinin ise 200 satış noktasına ulaşmak olduğunu söyledi. Şirketinin, tanıtım atağına hazırlandığını aktaran Karamemiş, eylül ve aralık ayında Ukrayna'da mobilya konusunda yazılı, görsel ve açık hava reklamlarına başlayacaklarını ifade etti. (Cihan Haber Ajansı)

Almanya’daki Türk Kadınları Evde Oturuyor

E-posta Yazdır

Almanya’daki göçmen grupları içinde Türk kadınlarının durumunu konu alan çalışmada, ”Göçmen grupları içinde en eğitimsiz ve en az çalışan Türk kadınları” sonucuna ulaşıldı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Vakfın Araştırmacısı Ali Sökmen’in hazırladığı, ”Almanya’daki Türk Kadınlarının İş gücüne Katılımı-Yapısal ve Kültürel Faktörlerin Etkisi” başlıklı değerlendirme notuna yer verildi.


 

”Türkiye’de kadınların gücüne düşük katılımı ülkemiz geliştikçe ve maaşlar yükseldikçe kendiliğinden düzelecek bir sorun mu, yoksa gelişmişlik seviyesi gibi yapısal faktörlerden farklı bir etken tarafındanbelirleniyor?” sorusuna yanıt aranan çalışmada, şu ifadelere yer verildi: ”Göçmen olmayan Almanlarda kadınların gücüne katılımı yüzde 73 seviyesindeyken, göçmen kadınlarda bu oran yüzde 61, Türk kadınlarında ise yüzde 46 seviyesinde. Türkiye ortalamasına kıyasla bu oran oldukça yüksek gözükse de gerek ülke ortalamasının, gerek diğer göçmen gruplarının ciddi bir şekilde gerisinde kalması düşündürücü. Kadınlarda gücüne katılımın en düşük olduğu ikinci grup olan Sırplarda dahi bu seviye Türklere nazaran yüzde 13 daha yüksek. Dikkati çeken bir başka nokta da Türklerde hem erkekler hem de kadınların gücüne katılımının düşük olması. Göçmen gruplarının genelinde ise hem genel gücüne katılımda, hem de kadın ile erkek gücü katılımı arasında göçmen olmayanlara nazaran daha büyük bir fark olsa da bu açık Türklerde olduğu kadar fazla değil.”


Almanya’da yaşayan Türklerin, Ruslardan sonra en çok devlet yardımından yararlanan grup olduğunun vurgulandığı çalışmada, sosyal yardımların Türk kadınlarının ve genel olarak Almanya’daki kadınların çalışmıyor olmasında birincil etken olmadığı kaydedildi.

AA

 

Yurtdışı Türkler Dert Anlatıyor, Çözüm Arıyor

E-posta Yazdır

 

Yaşadıkları ülkelerdeki vatandaşlarımızı temsilen yaklaşık 600 kişinin katıldığı “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” devam ediyorİlk günün ikinci bölümünde Devlet bakanı Bekir Bozdağ ve T.C. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtanç, katılımcıların yaşadıkları ülkelerdeki sorunlarını dinlediler, önerilerine kulak; sorularına cevap verdiler.

 

 

Avrupa ülkelerinden Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Fransa, İtalya, İngiltere, Avusturya, Danimarka, İngiltere başta olmak üzere, Avusturalya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar hemen hemen dünyanın her ülkesinden Türk STK temsilcileri söz birliği etmişcesine böyle bir girişim vesilesi ile Ankara’da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Ankara J.W Marriot Otel’de 7-8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Tarihi buluşma için Hollanda’dan gelen, Hollanda Türk toplumunun tanınmış simaları görüş ve düşüncelerini SON HABER için şöyle dile getirdi:
Turgut Torunoğulları ( İşadamı HOTİAD Başkanı): Gurur verici bir tablo.. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Bakanları milletvekilleri ile T.C Dış Türklerin yanında. TOBB Başkanı sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun verdiği rakamlara dikkat ettiniz mi. 1980 yılında Türkiye’nin bir yılda yaptığı ihracat artık bir haftada yapılıyor. Öte yandan Dış Türklerin ticaret hacmi 1980’li yıllarda Türkiye’nin bir yılda yaptığı dış ticarete eşit. Türkiye Cumhuriyeti bu bilgi ve ekonomik gücün farkında. Başta Kemal Yurtanç olmak üzere bu organizede emeği geçenleri canı yürekten kutluyorum.”
 
Mustafa Ayrancı ( Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği Başkanı ): 50 yıl sonra bir ilk. Böyle bir toplantının buluşmanın yapılması güzel. Bizim üzerimize yapılan pazarlıkların Ankara’da böyle bir toplantıda dile getirilmesi bence çok önemliydi. Hollanda’da bir deyim var; ‘Bizimle ilgili konuşuluyor bizimle konuşulmuyor.’ Burada bu konuşuldu, hakkımızda konuşulurken biz de varız. Avrupa’da mücadelelerle kazanılan hakların bir çırpıda elimizden alınması söz konusuydu. Burada bunu dile getirme imkanı buldum. Bakanlıklar arasında bir iletişim eksikliğini gördüm ve ‘bundan sonra her altı ayda bir, ülkeler bazında, bir araya gelip konuşulması’nı teklif ettim. Kabul ettiler. Devlet ben halk için varım demediği sürece, çeşitli bürokratik engeller ve anlayış değişmiyor. Değişmesi ise bize bağlı. Bunu burada dile getirmiş olmamız bile bir aşamadır. Korkular yeniliyor. Ben düşüncelerimi burada korkusuzca dile getirdiğim için ümit varım.
 
Veyis Güngör ( Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda Başkanı ): Ankara diyet ödüyor. 50 yıldır ihmal edilen, unutulan yurt dışındaki Türkler Ankara tarafından nihayet hatırlandı. Bu organizasyona katılan herkes mutlu ve memnun. Katılımcıları dinlediğimizde, dile getirilen konular göz önüne alındığında 50 yıldır kat edilen mesafe ve Yurt dışındaki Türklerin gerek siyasi gerekse ekonomik gücünü görüyoruz. Bu hükümet, Ankara bunun farkında ve bu tarihi buluşma ile yurt dışındaki güce ivme kazandırmak için var gücü ile çalıyor. Bu büyük buluşmadan sonra artık STK’lar olarak yeni bir vizyon ortaya koymanın şart olduğunu görmüş olduk. Yeni vizyonda Avrupa ülkeleri STK’ları ile Türkiye’deki STK’ların bir çok alanda ortak çalışmaları kaçınılmazdır. AB Bakanı Egemen Başığında konuşmasında ifade ettiği gibi bilgi birliği tecrübe birliği ile hem Türkiye’nin değişimine hem de Avrupa’nın gidişatına olumlu ölçüde katkıda bulunacaklardır
 
Zeki Baran ( Demokratik Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı): İyi bir başlangıç. Türkiye’nin bir şekilde kendi vatandaşlarına sahip çıktığını gösteriyor. Önemli olan Türkiye’nin de desteğini alarak bulunduğumuz ülkelerin gerçek vatandaşıymışız gibi hareket etmek. Yaşadığımız ülkeler bizim ülkemiz. Oradaki eğitim, işsizlik, ayrımcılık sorunları bizi direk ilgilendirmektedir. Bu manada Türkiye’den beklentimiz de bize gereken şekilde sahip çıkarak masada geri vermemesi.. Ortaklık anlaşmasından doğan haklarımız hiçbir şekilde müzakere konusu edilmemeli.
Sabri Kenan Bağcı ( İOT Başkanlar Kurulu Başkanı ve Hollanda Yaşlılar Federasyonu Başkanı): 
Bu buluşmadan gerekten tarihi bir buluşmadır. Bu buluşmadan İki mesaj verilmiştir. Türk devlet Politikasında, özellikle dış politikasında gözle görülür çok büyük değişim var. Daha da önemlisi devletin yurtdışı yol haritası yapılırken oralardaki STK’ların gücüne ve fikirlerine inanmışlığın, ihtiyacın da göstergesidir. 
 
Salih Dadak (Hollanda Türk Müzesi Vakfı Başkanı ): Derlenip toparlanma hedef göstermek için atılmış, dünya ile bütünleşmenin ilk adımı diyebilirim. İçinde yaşadığımız ülke ile bütünleşmenin yanı sıra diğer ülkelerdeki Türklerle de iletişim içinde olabileceğimiz ve bu işleri koordine edecek bir başkanlığın yaptığı hayırlı bir girişim. 50 yıl sonra alabildiğimiz seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, kaale alınan dış Türklerin taçlandırılmasıdır. 
 
Erdoğan Yüce ( Hollanda İşadamı ): Avrupa genelindeki sıkıntıları en yüksek mercilere iletimi için bir ilk. Yurt dışındaki Türklerin bir araya gelmesi bir çatı altında toplanması açısından verimlidir ve Yurt dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nı bu insiyatifinden ötürü tebrik ve takdir ediyorum. 
 
Ali İhsan Ünal ( Hollanda Mozaik ve Nasrettin Hoca Vakfı Başkanı): Yurt dışındaki Türklerle Türk devletinin ilk kez birebir buluşmasıdır. Yurt dışında yaşayan Türkler adına memnuniyet vericidir. 50 yıl sonra yakılan bir kıvılcımdır. Bu kıvılcım arkamıza böyle bir rüzgar almışken bunu devam ettirmek ve sürdürmek gerekir. Top artık bizlerdedir. Başta bulunduğumuz ülkelerde sonrada diğer ülkelerdeki STK’lar ile iletişim halinde olarak yapılması gerekenlerin daha hızlı yapılacağına, sorunların daha hızlı çözüleceğine inanıyorum.
 
Kaynak: © SONHABER.NL

Sayfa 2 / 28