TÜRKİYE

Taksim'de Gerginlik 14. Gününde de Dinmedi

E-posta Yazdır
Taksim dün sabahtan itibaren yine gerildi. Polis meydana, provokatörler devreye girdi. Şehri gaz bombası ve duman kapladı. Ancak yaşanan olaylar ve binlerce resim arasında bir tanesi vardı ki görenleri şaşkına çevirdi. Beyaz saçlı yaşlı kadın yüzende gaz maskesi elinde sapan ile polise taş atarken görüntülendi. Benzer olaylar gerilim yükselmesine ve Taksim’in savaş alanına dönmesine neden oldu.

Kırmızı Elbiseli Kadın İlk Kez Konuştu

E-posta Yazdır
Kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve arkaya savrulan saçlarıyla, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı protetoslarını sembolü haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’ Ceyda Sungur, İngiliz The Sunday Telegraph gazetesine konuştu.Gezi Parkı protestolarının kıvılcımının çaktığı gün polisin suratına sıktığı biber gazının etkisiyle saçları arkaya savrulan ancak geri çekilmeyen akademisyen Ceyda Sungur, dünya basınında yer bulan fotoğrafıyla bir nevi internet fenomeni haline geldi. Kendisini öne çıkarmak ve uzun röportajlar vermeyi istemeyen Sungur, The Sunday Telegraph gazetesine kısa açıklamalarda bulundu. Gazete, yazlık giysisiyle polisin biber gazına maruz kalan Sungur’un fotoğrafını, ‘fındığı bir çekiçle kırmaya’ benzetirken, polisin ortaya koyduğu sert müdahalenin altını çizdi.

ABD'den Başbakan Erdoğan'a Occupy Wall Street Yanıtı

E-posta Yazdır
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Occupy Wall Street'te 17 kişi öldü" sözlerine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yanıt geldi. Yanıtın Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında "bela" olarak nitelendirdiği Twitter üzerinden gelmesi ise dikkat çeken bir detay oldu. Büyükelçilik'in Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "US Occupy Wall Street hareketi ile ilgili raporlar yanlıştır. Bu harekete istinaden hiçbir polis müdahalesi ölümle sonuçlanmamıştır. #OWS" denildi.

Gezi Parkı Üzerinden İlan Savaşları

E-posta Yazdır
Dünyanın dikkatini Gezi Parkı'na çekmek için New York Times'a verilen ilana karşı ilan hazırlandı. Dünyanın dikkatini Gezi Parkı'na çekmek için bağış sitesi indiegogo.com'da başlatılan ve kısa sürede gerekli yardımı toplayan "Full Page Ad for Turkish Democracy in Action: OccupyGezi for the World"ün ilanı Cuma günü New York Times'da yayınlanıyor. 21 saat gibi kısa bir süre içince hedeflediği 53 bin 800 dolara ulaşarak bir rekor kıran kampanyan gazetelerde yayınlanmadan internette paylaşıldı.

85 Fotoğrafla Taksim Gezi Olayları

E-posta Yazdır
Taksim Gezi Parkı'nda 10 gün önce başlayan olaylarda pek çok fotoğraf kamuoyunun hafızasına kazındı. Huffington Post, farklı ajanslardan ve Türk medyasından çekilen fotoğrafları bir slayt olarak yayınlandı. İşte toplumun hafızasına kazınan fotoğraflar.

Sayfa 9 / 103