TÜRKİYE

Emniyette Operasyon, İstanbul Emniyet Müdür Merkeze Alındı

E-posta Yazdır
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "4,5 senedir devletimize, milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında Merkez Valiliğine atamamız oldu" dedi. Saat 13.45'te İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine gelen Çapkın, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:  "Biz devlet memuruyuz, gelmemiz nasıl doğalsa gitmemiz de öyle doğal. Nasıl geldiysem öyle gidiyorum. Hayırlısı olsun. 4,5 senedir devletimize, milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında Merkez Valiliğine atamamız oldu. Merkez Valiliğine gidiyorum. Zaten merkez valisiydik ve geçici görevle İstanbul'a gelmiştik. Bana, devletimize, miletimize hayırlı olsun."

Gözaltına Alınanlardan Bir Kısmı Serbest

E-posta Yazdır
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 3 ayrı soruşturma kapsamında dün başlatılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 50'yi aştı. "Kara para aklama", "altın kaçakçılığı" ve "kamu görevlilerine rüşvet" iddiasıyla gözaltına alınanların sayısının 50'yi aştığı öğrenildi. 8 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı. Operasyonda gözaltında bulunan şüphelilerden Kemal Arslan, Murat Cansunar, Yılmaz Çelik, Suphi Vurgeç, Bilir Vakıf Yarımağan, Faruk Altunbay, Bahattin Kuş, Ahmet Fikri Okumuş ve Hüseyin Uçar sağlık kontrolü için gece yarısı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.   Sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan şüpheliler, hastanenin arka kapısından çıktı.

150 Yıllık Rüya, Asrın Projesi Marmaray Hizmete Açıldı

E-posta Yazdır
Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Cumhuriyetin kuruluşunun 90'ıncı yılında hizmete giren Marmaray, 153 yıllık geçmişi ile "Asrın Projesi" olarak adlandırılıyor. Marmaray, teknolojik alt yapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme ve daha birçok yenilik bakımından dünyada ilkleri içinde barındırıyor.

Türkiye, 121 Ülkeye 3.4 Milyar Dolarlık Yardım Yaptı

E-posta Yazdır
Türkiye, 2012’de 121 ülkeye 6.7 milyar liralık (3.4 milyar dolar) yardım yaparken bunun 2.5 milyar lirasını devlet, geri kalanını özel sektör ve sivil toplum karşıladı. Somali’ye kemik yakma fırını, Asya ve Afrika’ya su kuyusu, Tunus’a cop-TOMA, Pakistan köylülerine keçi gibi birçok yardım yapıldı. Türkiye, geçen yıl 121 ülkedeki yardım çalışmaları için 3 milyar 436 milyon dolar harcadı. Somali’ye kemik fırını açılması, Tunus’a cop-TOMA, Pakistan köylülerine keçi, Azerbaycan’a arı oğulları gönderilmesi gibi birçok farklı yatırım yapıldı. Yardım listesinde, vatandaşın haritada yerini bulmakta zorlanacağı Laos, Lesoto, Sierra Leone, Samua, Maradi, Tonga, Tuvalu, Liberya gibi birçok ülke bulunuyor.

Yurtdışı Türkler Bine Yakın Proje Hazırladı

E-posta Yazdır
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen II. STK Kapasite Geliştirme Eğitim Programı, 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. 16 ülkeden 65 STK ve 117 temsilcinin katıldığı eğitim programında lobicilik, sosyal medya, online konsolosluk hizmetleri ve ağırlıklı olarak da proje hazırlama tekniği konularında yurtdışı Türkler eğitildi. 4 milyon liraya yakın bir bütçeyi yöneten Başkanlık, bine yakın proje başvurusu aldı. İlk başvurularının alındığı yılda sunulan projelerin büyük kısmının istenilen standartta olmaması, eğitim seminerinin hazırlanmasında büyük etken oldu. Yurtdışı Türkler projelerin doğru ve amacına uygun hazırlanması ve sunumu konusunda eğitildi.

Sayfa 5 / 103