KÜLTÜR & SANAT

Vortvots Vorodman Kilisesi 2.2 Milyon Lira Restorasyonla Yeniden Açıldı

E-posta Yazdır
Rahatsızlığı dolayısıyla fiilen patriklik görevini yerine getiremeyen II. Mesrob Mutafyan’ın hayali gerçekleşti. Kumkapı’da bulunan Ermeni Patrikhanesi’nin karşısında bulunan ‘Meryem Ana Katedrali’ külliyesindeki Vortvots Vorodman Kilisesi (Gök gürültüsünün çocukları) birkaç ay önce 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore edilip açıldı.

Gray's Anatomy Dizisinin Dr. Burke'sinden Erdoğan'a Ziyaret

E-posta Yazdır
ANKARA - Başbakan Erdoğan, ABD’li aktör Isaiah Washington’u kabul etti. Washington, 3 çocuğu ve eşiyle AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. ’’Neden buradasınız’’ sorusuna Washington, ’’Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmek için Ankara’dayım. Çünkü Erdoğan’ın çok büyük hayranıyım. Barış ve refaha dayalı felsefesinin büyük bir destekçisiyim. Onunla Afrika’ya ilişkin yaptığım bazı çalışmalarımla ilgili düşüncelerimi paylaşacağım’’ yanıtını verdi.

Dünyanın En Eski Satış Senedi Mardin'de

E-posta Yazdır
Yaklaşık 3 bin yıl önce iki kişi arasında ve şahitliklerle yapılan meyve bahçesi satışının senedi, Mardin Müzesi'nde segileniyor. M.Ö. 7-8. yüzyıla ait olan senet, bir meyve bahçesinin satışına ilişkin. Eserin çok sayıda yerli ve yabancı turisti kente çekmesi bekleniyor. Tabletle ilgili açıklama, Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında Nusaybin ilçesine 4 kilometre uzaklıktaki Gırnavaz Höyüğü'nden 1994 yılında gerçekleşirilen kazılarda çıkarılan tabletin, yaklaşık bir yıldır müzede sergilendiğini söyledi.

Zülfü Livaneli Gökyüzü Herkesindir Turuyla ABD ve Toronto'ya Geliyor

E-posta Yazdır
Bu yıl 40. sanat yılını kutlayan sanatçı Zülfü Livaneli, ABD'de ocak ayında ''New York Gypsy All-Stars'' grubuyla ''Gökyüzü Herkesindir Kuzey Amerika'' turuna çıkacak. Turu organize eden Serdar İlhan tarafından yapılan açıklamada, Zülfü Livaneli ve New York Gypsy All-Stars grubunun 14 Ocak'ta Chicago'da, 17 Ocak'ta Washington'da, 20 Ocak'ta New York'ta ve 21 Ocak'ta Kanada'nın Toronto kentinde konser verecekleri bildirildi. Zülfü Livaneli, New York Gypsy Stars ile bu yıl Haziran ayında New York'taki ünlü Central Park'ta üçüncüsü düzenlenen ''İstanbulive'' konserinde şarkılarını seslendirmişti. AA

Yeni James Bond, Adana'da Çekilecek

E-posta Yazdır
Sıcak iklimi, doğal güzellikleri, Türk sinemasına verdiği emekle ''pamuk ağaları' diyarı olarak bilinen Adana, ''007 James Bond'' filmine ev sahipliği yapacak. Son dönemde Kurtlar Vadisi Filistin filmi, Hanımın Çiftliği dizisi gibi ilgi gören yapımların çekildiği kentte '007 James Bond' filminin bazı bölümleri de tarihi Varda Demiryolu Köprüsü'nde perdeye yansıyacak.

Sayfa 19 / 55