KÜLTÜR & SANAT

Lost’un Yönetmeni Roth: Osmanlı Projesi’nde Yer Alırım

E-posta Yazdır

Türkiye'de gösterilen "Lost," "Prison Break" ve "Flash Forward" gibi ünlü dizi filmlerin yönetmeni Bobby Roth, danışman yönetmenlik görevini üstlendiği "Alina" film projesi için Bursa'ya geldi. Çelik Palas Otel'de oyuncu Seda Eğridere ile gazetecilerin sorularını yanıtlayan Roth,"Türkiye'yi ve Bursa'yı çok beğendim. Türkçe kelimeleri öğrenmeye başladım ve kısa sürede Türkçe konusunda daha iyi olacağım" dedi.


 

ABD'de çektiği dizi ve filmlerin tüm dünyada izlendiğini bilmenin çok hoşuna gittiğini ifade eden Bobby Roth, Türk sinema sektörü hakkında fazla bilgisi olmadığını da sözlerine ekledi ve "Avrupa'da belki biliniyor ama ABD'de Türk sinema endüstrisi pek bilinmiyor. Alina projesiyle sanırım daha fazla bilgim olacak ve daha fazla tanıyacağım. Hem sektör hem oyuncular hem yönetmenler hakkında detaylı bilgiye ulaşacağım" diye konuştu.

Bir basın mensubunun, "Osmanlı hakkında bir filmde yer almak ister misiniz" sorusuna ise Roth, "Tabii ki... Osmanlı hakkında çok fazla bir şey bilmiyorum ama 1 hafta boyunca Türkiye'de kalınca daha çok şey öğreneceğim" cevabını verdi. Yönetmenliğini Vladamir Jedlicka, danışman yönetmenliğini Bobby Roth'un yaptığı, mobil ve internet ortamında yayınlanacak 8 bölümlük web-dizisi "Alina" mart ayında sinemaseverlerle buluşacak. (Sabah)

Türk Departures Filmi Soho Film Festivali’nde Ödül İçin Yarışıyor

E-posta Yazdır

Türk yönetmen Ali Yasin Akarçeşme'nin daha önce 2 önemli ödül alan kısa metraj filmi "Departures," New York Soho Film Festivali'nde 2 dalda Türkiye'yi temsil ediyor. Genç yönetmenin daha önce katıldığı New York Brownfish Film Festivali'nde "En İyi Drama," New York ITN Film Festivali'nde "En iyi Yönetmen" ödüllerine layık görülen kısa metraj filmi, New York'un en prestijli film festivallerinden kabul edilen Soho'da ise "En İyi Kısa Film" ve "Seyirci Özel Ödülü" dallarında yarışıyor. 60'ın üzerinde filmin gösterileceği festival 20 Nisan'da sona erecek. AA

James Bond Filmi İçin Kapalıçarşı’da Yoğun Mesai

E-posta Yazdır

Çekimleri Eminönü'nde süren "James Bond" filmi için Kapalıçarşı'nın çatısına tek katlı yapı inşa edildi. Tarihi dokuya uydurulan yapı, senaryo gereği patlatılacak. 007 James Bond serisinin son filmi 'Skyfall'un çekimleri önceki gün Eminönü'nde devam etti. Daniel Craig ve Ralph Fiennes'ın dublörü tehlikeli bir kovalamaca sahnesinin çekimini gerçekleştirdi. Bazı sahneler için Kapalıçarşı'nın çatısında tek katlı bir yapı inşa edildi.


 

Bu yapı, senaryo gereği patlatılacak. Ekip Kapalıçarşı'daki çalışmalara pazartesi günü başladı. Önce Daniel Craig ve Ralph Fiennes'ın dublörleri çarşının çatısında motosikletle aksiyon dolu sahneler çekti. Yeni Cami'nin önünde çekilecek olan sahneler için cumartesi günü set kurulacaktı. Ancak hava muhalefeti nedeniyle çalışmalar aksadı. Polis kontrolünde korunan malzemeler önceki gün yerleştirildi ve alan çekime hazır hale getirildi. Yeni Cami'nin arkasında ve önünde, kalabalık figüran ekibi ile kurulan pazar yerinde gerçekleşen çekimlerde setteki güvenlik görevlileri ile vatandaş ve esnaflar ara sıra tartışma yaşadı.

'GERİ KALMIŞ GÖSTERDİLER'
Bölgede bulunan çoğu esnaf, James Bond film ekibinin oluşturduğu pazar yeri setinin 30 yıl öncesi İstanbul'una ait olduğunu ve ülkemizi geri kalmış bir ülke gibi gösterdiğini iddia etti. Çekim sırasında araçların pazara girmesi ile figüranlar sağa sola koşturdu. Araçlardan biri senaryo gereği kenarda duran simitçi tezgâhına çarptı. Bir sahnenin çekimi için Kapalıçarşı'da bir yapı inşa edildiği de ortaya çıktı. Bond ekibinin bir kısmı Adana'da çalışırken bir kısmı da İstanbul'a gelip çekim yapılacak yerleri hazırladı. Ekip, Kapalıçarşı'nın çatısında 15 gün hızlı bir şekilde çalıştı ve tek katlı bir yapı oluşturdu. Şimdilerde filmde motosiklet sahnelerinin çekimi için kullanılan bu yapı, önümüzdeki günlerde senaryo gereği patlatılacak.

Fırtına nedeniyle set iptal
007 James Bond 'Skyfall'un Eminönü'ndeki çekimlerine İstanbul'un birçok bölgesini etkisi altına kuvvetli rüzgâr ve fırtına engel oldu. Yeni Cami'nin arkası ve önüne el arabalarından normal ayaklı tezgâha kadar binlerce üründen oluşan bir pazar yeri kuran film ekibi, çıkan fırtına sonrası seti iptal etti. Bir anda çıkan şiddetli rüzgar sonrası sette bulunan tezgâh ve ürünler yerle bir oldu. Tezgâhların çadırları savrulurken, çadırları ayakta tutan demir tenteler devrildi. Oluşan tablo karşısında neye uğradığını şaşıran film ekibi, seti iptal etti. Başrol oyuncularının dublörleri de karavanlarına çekildi. (Ömer Karahan, Sabah)
 

Fetih Filmi Los Angeles, San Diego ve Washington, DC’ye Geliyor

E-posta Yazdır

ABD'de AMC sinemalarında gösterime giren ve Amerika'da yaşayan Türklerin büyük ilgi gösterdiği Fetih 1453 filmi, New York ve New Jersey'deki gösterimlerinin ardından Los Angeles, San Diego ve Washington, DC'de de gösterime giriyor. Gösterime girdiği 6 Nisan haftası en fazla seyredilen dördüncü film olmayı başaran Fetih 1453, 27 Nisan'dan itibaren Amerika'nın batı yakasına ve başkent Washington, DC'de de gösterime girecek.


 


New York ve New Jersey'deki gösterimleri destekleyen Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, diğer şehirlerdeki gösterimler içinde yerel derneklerle işbirliği yapıyor.

James Bond Filmi, Kapalı Çarşı Esnafına 2 Milyon TL Ödeyecek

E-posta Yazdır

James Bond serisinin son filmi Skyfall’un çekimleri için yapımcı firma Eminönü’deki esnaf ve seyyar satıcılara 10 gün için yaklaşık 2.2 milyon lira ödeyecek. Kapalıçarşı’da açılan dükkanlara günlük 350 lira ödeyen yapım ekibinin Kapalıçarşı Esnafları Derneği’ne 85 bin dolar bağış yaptığı belirtiliyor. Tarihi çarşı içinde bu rakamın 500 bin dolar olduğu konuşulurken, James Bond’un 10 günlük Eminönü harcamasının 3 milyon lirayı bulması bekleniyor.


 


ADANA’dan sonra İstanbul’a taşınan 007 James Bond serisinin son filmi Skyfall’un çekimleri, önceki gün Kapalıçarşı’da başlarken, yapımın Eminönü harcaması da 3 milyon lirayı bulacak. Mısır Çarşısı, Yeni Cami, Büyük Postane, Bankacılar Caddesi, Sultanhamam, Balat Kiremit Caddesi ve Kapalıçarşı’da gerçekleşecek film çekimleri için trafiğe kapanan cadde ve sokaklarda yer alan esnafın günlük kaybını ödeyecek olan yapımcı şirket, sayıları 150’yi bulan bölgedeki dükkan ve seyyar satıcıya 10 gün için yaklaşık 2.2 milyon lira ödeyecek. Ayrıca, Kapalıçarşı Esnafları Derneği de filmin bu ödemeler için ayrılan bütçesinden pay aldı. Şirketin, derneğe bağış olarak 85 bin dolar bağış yaptığı öğrenildi. Ancak Kapalıçarşı esnafı, bu bağışın 500 bin dolar olduğunu savunuyor. Böylece Skyfall’un İstanbul macerası için Eminönü’nde harcanan rakam 3 milyon lirayı aşıyor.

Seyyar satıcıya 200 lira
Skyfall’un çekimleri kapsamında İstanbul Eminönü’nde trafiğe kapanan cadde ve sokaklardaki esnafı mağdur etmemek için yapımcı şirket günlük cirolar üzerinden ödemelerde bulunuyor. Yapımcı şirket Anka Film’in yetkilileri, verilen ücretlerin bir standardı olmadığını belirterek, “Karşı tarafın gereksinimlerine göre ve kaç gün ve hangi koşullarda bloke edeceğimize göre değişiyor. Kimseyi mağdur etmemeye çalışıyoruz” diye konuştu. Yapımcı şirketin meydan ve caddelerdeki 150’yi bulan esnafa metrekare ve cirosuna göre değişen oranlarda yaptığı ödemenin günlük 1000 lira ile 3 bin lira arasında değiştiği öğrenilirken, belediyelerden izinli seyyar satıcılara da günlük 200 lira veriliyor.


130 dükkan açıldı
Çekimler için set ekibinin ilk durağı pazar günleri kapalı olması nedeniyle Kapalıçarşı oldu. Kapalıçarşı’daki çekimler için de dükkanlarını açanlara 350 lira ödeme yapıldı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat, çekimler hakkında şu bilgileri verdi: “Çekimler pazar günü yapılıyor. Normalde pazar günleri çarşı kapalı olduğu için çekimlerin yapıldığı Aynacılar ve Yağlıkçılar Caddeleri’nde yaklaşık 130 dükkan açıldı. Bir sonraki çekimde de Kesirciler Caddesi’ndeki yaklaşık 25 dükkan açılacak. Kapalıçarşı’nın korunması için her türlü tedbir alındı. Anıtlar Kurulu da onay verdi, mühendisler baktı ve izin verdi. Biz de bu izinler çıkınca çekimlerin yapılmasına izin verdik.”

Derneğe 85 bin dolar
Yapımcı şirket yalnızca esnaflara ödeme yapmakla kalmadı, Kapalıçarşı Esnafları Derneği de filmin bu ödemeler için ayrılan bütçesinden pay aldı. Hasan Fırat, yapımcıların, esnafın yanı sıra derneğe de bir ücret ödediğini, bunu bağış olarak kabul ettiklerini belirtti. Kapalıçarşı’ya yapılan bu bağışın kayıtlara göre 85 bin dolar olduğu belirtiliyor. Ancak Kapalıçarşı esnafı, bu bağışın 500 bin dolar olduğunu söylüyor.

Belediye yardımcı oldu
FATİH Belediyesi de yapımcı şirket ile esnaf arasında bir mağduriyet yaşanmaması, esnafın düşük fiyat almaması ya da yapımcı şirketin fazla ücret ödememesi için arabuluculuk yapıyor. Yetkililer, “Trafiğe kapatılan caddelerdeki esnaf, 2-3 gün zarara geçecek. Zararı yapımcı firma ödüyor. Yüksek fiyatlar isteyenler oldu. Biz de bu rakamlar makul değil diyerek düşürmelerini sağladık” açıklamasını yapıyor.

500 figüran 100 dublör çalışacak
500 figüran 100 dublörün görev yapacağı filmin çekimleri Eminönü’de gerçekleşecek.
Filmin çekim ekibine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundaki alanlara araç park etmek, uygun olan yerlere çadır ve dekor kurulabilmesi için gerekli izinler verildi.
Çekimlerin yaya trafiğini olumsuz etkilememesi için de her iki bölge çevresinde 4 Motorize Zabıta ekip görevlendirildi. (Meltem Kara, Hürriyet)
 

Sayfa 13 / 55