KÜLTÜR & SANAT

California, Virginia ve Maryland’de Fetih 1453 Filminin Seyredileceği Sinemalar

E-posta Yazdır

6 Nisan'da ABD'nin New York ve New Jersey eyaletinde gösterime giren ve bir haftada en fazla seyredilen beşinci film olan Fetih 1453, 27 Nisan'dan itibaren Maryland, Virginia ve California'da gösterime giriyor. Filmin dağımtımcı şirketi, 27 Nisan'da 3 eyalette gösterime girecek sinemaların listesini yayınladı. Türk derneklerinin organize olarak ilgi gösterdikleri film, Amerikan sinemalarında festivaller dışında gösterime giren ilk film olma özelliği taşıyor.


 

AMC Loews Rio Cinemas 18
9811 Washingtonian Blvd.
Gaithersburg, MD 20878
(301) 948-6673
 
AMC Loews Shirlington 7
2772 South Randolph St
Arlington, VA 2220
703-671-0978
 
AMC Burbank Town Center 8
201 E. Magnolia Blvd. #345
Burbank, CA 91501
1-888-AMC-4FUN
 
AMC Tustin 14 at The District
2457 Park Ave
Tustin, CA 92782
714-258-7036
 
AMC Fashion Valley 18
7037 Friars Road
San Diego, CA 92108
619-296-0370
 

Lost’un Yönetmeni Roth: Osmanlı Projesi’nde Yer Alırım

E-posta Yazdır

Türkiye'de gösterilen "Lost," "Prison Break" ve "Flash Forward" gibi ünlü dizi filmlerin yönetmeni Bobby Roth, danışman yönetmenlik görevini üstlendiği "Alina" film projesi için Bursa'ya geldi. Çelik Palas Otel'de oyuncu Seda Eğridere ile gazetecilerin sorularını yanıtlayan Roth,"Türkiye'yi ve Bursa'yı çok beğendim. Türkçe kelimeleri öğrenmeye başladım ve kısa sürede Türkçe konusunda daha iyi olacağım" dedi.


 

ABD'de çektiği dizi ve filmlerin tüm dünyada izlendiğini bilmenin çok hoşuna gittiğini ifade eden Bobby Roth, Türk sinema sektörü hakkında fazla bilgisi olmadığını da sözlerine ekledi ve "Avrupa'da belki biliniyor ama ABD'de Türk sinema endüstrisi pek bilinmiyor. Alina projesiyle sanırım daha fazla bilgim olacak ve daha fazla tanıyacağım. Hem sektör hem oyuncular hem yönetmenler hakkında detaylı bilgiye ulaşacağım" diye konuştu.

Bir basın mensubunun, "Osmanlı hakkında bir filmde yer almak ister misiniz" sorusuna ise Roth, "Tabii ki... Osmanlı hakkında çok fazla bir şey bilmiyorum ama 1 hafta boyunca Türkiye'de kalınca daha çok şey öğreneceğim" cevabını verdi. Yönetmenliğini Vladamir Jedlicka, danışman yönetmenliğini Bobby Roth'un yaptığı, mobil ve internet ortamında yayınlanacak 8 bölümlük web-dizisi "Alina" mart ayında sinemaseverlerle buluşacak. (Sabah)

Türk Departures Filmi Soho Film Festivali’nde Ödül İçin Yarışıyor

E-posta Yazdır

Türk yönetmen Ali Yasin Akarçeşme'nin daha önce 2 önemli ödül alan kısa metraj filmi "Departures," New York Soho Film Festivali'nde 2 dalda Türkiye'yi temsil ediyor. Genç yönetmenin daha önce katıldığı New York Brownfish Film Festivali'nde "En İyi Drama," New York ITN Film Festivali'nde "En iyi Yönetmen" ödüllerine layık görülen kısa metraj filmi, New York'un en prestijli film festivallerinden kabul edilen Soho'da ise "En İyi Kısa Film" ve "Seyirci Özel Ödülü" dallarında yarışıyor. 60'ın üzerinde filmin gösterileceği festival 20 Nisan'da sona erecek. AA

James Bond Filmi İçin Kapalıçarşı’da Yoğun Mesai

E-posta Yazdır

Çekimleri Eminönü'nde süren "James Bond" filmi için Kapalıçarşı'nın çatısına tek katlı yapı inşa edildi. Tarihi dokuya uydurulan yapı, senaryo gereği patlatılacak. 007 James Bond serisinin son filmi 'Skyfall'un çekimleri önceki gün Eminönü'nde devam etti. Daniel Craig ve Ralph Fiennes'ın dublörü tehlikeli bir kovalamaca sahnesinin çekimini gerçekleştirdi. Bazı sahneler için Kapalıçarşı'nın çatısında tek katlı bir yapı inşa edildi.


 

Bu yapı, senaryo gereği patlatılacak. Ekip Kapalıçarşı'daki çalışmalara pazartesi günü başladı. Önce Daniel Craig ve Ralph Fiennes'ın dublörleri çarşının çatısında motosikletle aksiyon dolu sahneler çekti. Yeni Cami'nin önünde çekilecek olan sahneler için cumartesi günü set kurulacaktı. Ancak hava muhalefeti nedeniyle çalışmalar aksadı. Polis kontrolünde korunan malzemeler önceki gün yerleştirildi ve alan çekime hazır hale getirildi. Yeni Cami'nin arkasında ve önünde, kalabalık figüran ekibi ile kurulan pazar yerinde gerçekleşen çekimlerde setteki güvenlik görevlileri ile vatandaş ve esnaflar ara sıra tartışma yaşadı.

'GERİ KALMIŞ GÖSTERDİLER'
Bölgede bulunan çoğu esnaf, James Bond film ekibinin oluşturduğu pazar yeri setinin 30 yıl öncesi İstanbul'una ait olduğunu ve ülkemizi geri kalmış bir ülke gibi gösterdiğini iddia etti. Çekim sırasında araçların pazara girmesi ile figüranlar sağa sola koşturdu. Araçlardan biri senaryo gereği kenarda duran simitçi tezgâhına çarptı. Bir sahnenin çekimi için Kapalıçarşı'da bir yapı inşa edildiği de ortaya çıktı. Bond ekibinin bir kısmı Adana'da çalışırken bir kısmı da İstanbul'a gelip çekim yapılacak yerleri hazırladı. Ekip, Kapalıçarşı'nın çatısında 15 gün hızlı bir şekilde çalıştı ve tek katlı bir yapı oluşturdu. Şimdilerde filmde motosiklet sahnelerinin çekimi için kullanılan bu yapı, önümüzdeki günlerde senaryo gereği patlatılacak.

Fırtına nedeniyle set iptal
007 James Bond 'Skyfall'un Eminönü'ndeki çekimlerine İstanbul'un birçok bölgesini etkisi altına kuvvetli rüzgâr ve fırtına engel oldu. Yeni Cami'nin arkası ve önüne el arabalarından normal ayaklı tezgâha kadar binlerce üründen oluşan bir pazar yeri kuran film ekibi, çıkan fırtına sonrası seti iptal etti. Bir anda çıkan şiddetli rüzgar sonrası sette bulunan tezgâh ve ürünler yerle bir oldu. Tezgâhların çadırları savrulurken, çadırları ayakta tutan demir tenteler devrildi. Oluşan tablo karşısında neye uğradığını şaşıran film ekibi, seti iptal etti. Başrol oyuncularının dublörleri de karavanlarına çekildi. (Ömer Karahan, Sabah)
 

Fetih Filmi Los Angeles, San Diego ve Washington, DC’ye Geliyor

E-posta Yazdır

ABD'de AMC sinemalarında gösterime giren ve Amerika'da yaşayan Türklerin büyük ilgi gösterdiği Fetih 1453 filmi, New York ve New Jersey'deki gösterimlerinin ardından Los Angeles, San Diego ve Washington, DC'de de gösterime giriyor. Gösterime girdiği 6 Nisan haftası en fazla seyredilen dördüncü film olmayı başaran Fetih 1453, 27 Nisan'dan itibaren Amerika'nın batı yakasına ve başkent Washington, DC'de de gösterime girecek.


 


New York ve New Jersey'deki gösterimleri destekleyen Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, diğer şehirlerdeki gösterimler içinde yerel derneklerle işbirliği yapıyor.

Sayfa 13 / 55