ŞİRKET TANITIMLARI

Pizzalı Amerikan Rüyası

E-posta Yazdır

Türkiye’ye gelen ve basınla bir kahvaltı düzenleyen Domino’s Pizza Dünya CEO’su Patrick Doyle, şirket olarak kendi çalışanlarını patron yapmak üzere bir kota ayırdıklarını ve ABD’de pizza dağıtarak işe başlayan 900 Domino’s çalışanının artık kendi pizza restoranının sahibi olduğunu söyledi.


 

Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga ise Türkiye’deki rakamı verdi: “20 motorcumuz milyoner oldu. Yani artık kendi Domino’s restoranları var. Pizza dağıtarak işe başlayan çalışanlarımız müdürlüğe kadar yükseliyor. Normalde franchise ücretimiz 200 - 250 bin dolar civarında. Ancak ekip üyelerimiz için isim hakkı parasından vazgeçen ve ödemeleri vadeye yayan kolaylıklarımız var.”

Dünya birincisi...
Türkiye’ye ilk kez gelen CEO Patrick Doyle ziyaret nedenini şöyle açıkladı: “Domino’s’un en başarılı olduğu ülkelerden birisi Türkiye. 227 restoranıyla Türkiye Domino’s, dünyada 7’nci sırada. Ciroda da benzer bir noktada. Geçen yıl 59 restoran açıldı. Hindistan’da 75 restoran açıldı ama orada 400, Türkiye’de 227 restoranımız var. Yani Türkiye oran olarak dünya birincisi. Gelecek bu ülkelerde. Birkaç ay içinde içinde yurtdışı restoranlarımız ABD’deki 4.900 restoranı geçecek. Yani ABD dışında geleceğimiz daha büyük.”


Aslan Saranga ise Türkiye pazarı hakkında bilgileri şöyle paylaştı: “Fast - food ve evlere servisin içinde olduğu ‘kolay ulaşılabilir’ pazarı 1.5 milyar dolarlık büyüklüğe erişti. Biz, pizza pazarında yüzde 35 - 40 payla lideriz. Son 5 senede her yıl yüzde 30 - 40 büyüdük. Geçen yıl 220 milyon TL ciro yaptık. Bunu 320 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 4 bin çalışanımız var. Bu yıl 70 civarı yeni restoran açmayı planlıyoruz. Bu yıl 1500 kişiye yeni istihdam sağlama hedefimiz var.”

Lahmacunu ‘Türk pizzası’ diye yedi, çok beğendi

Aslan Saranga, Patrick Doyle’a Hamdi Restoran ve Suada’da lahmacunu denetmiş. Doyle, lahmacunu “Türk pizzası” olarak adlandırarak “Türk pizzasını denedim. Domino’s gibi değil ama çok iyi” dedi. Eşiyle gezdiği Boğaz’a ve Ayasofya’ya hayran olduğunu anlatan Doyle, Türkiye’de tatil yapmak istediğini de belirtti. Teknolojiyle birlikte yaptıkları işin değiştiğinden de bahseden Doyle şunları söyledi:
“Siparişler artık telefondan internete ve mobil telefona doğru kayıyor. Artık ABD’de işin üçte biri internet ve cep telefonundan geliyor. Türkiye de bu orana hızla yaklaşıyor. Biz daha çok 30 dakikalık hızlı servisimizle biliniyoruz. Ama iyi tatla da bilinmek istedik. O yüzden önce ABD’de, kısa süre önce de Türkiye’de sosumuzu yeniledik. Çünkü Türk tüketicisinin rafine bir lezzet anlayışı var.” Milliyet
 

TAV, Riga Havalimanında 15 Mağazayı Hizmete Açtı

E-posta Yazdır
TAV Havalimanları iştiraki ATÜ Duty-Free\'nin, Letonya\'nın başkenti Riga Havalimanı\'nda işletmesini üstlendiği ticari alanları törenle açıldı. Açılışa Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, ATÜ Genel Müdürü Ersan Arcan katıldı. ATÜ, Riga Havalimanı\'nda 2 milyon Euro\'dan fazla yatırımla tamamen yenilediği ticarî alanların işletme hakkını 2020 sonuna kadar elinde bulunduracak.

Letonya Ulaştırma Bakanı Ronis, TAV Havalimanları ile Riga Havalimanı\'nın havayolları için bölgesel aktarma merkezi olma özelliğini ileriye taşıdığını söyledi. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de Havaş Europe ile yer hizmetleri sundukları Riga\'da ticarî alanların işletmesini üstlenerek ortaklığı geliştirmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 5 ülkede 12 havalimanında faaliyet gösteren bir şirket olarak havalimanı işletmeciliğinin her alanında ciddi bir birikime sahip olduklarını vurgulayan Şener, Riga ile birlikte AB\'nin kapısından da istikrarlı bir giriş yapmış olduklarını kaydetti. TAV, Riga Havalimanı\'nda yenileme çalışmaları kapsamında duty-free mağazalarının yerleşimleri, konseptleri ve yolcu akışını günümüz terminal işletmeciliğine uygun bir hale getirdi. Havalimanında 8 mağazada ATÜ Duty-Free, 7 mağazada da alt işletmecileri olmak üzere toplam 15 mağaza hizmet veriyor. AA

Polimer Kauçuk Amerikalılara Satılıyor

E-posta Yazdır

 

ABD’nin enerji yönetim şirketlerinden Eaton Corporation, Çerkezköy OSB ve Avcılar’daki fabrikalarında hortum üretimi yapan Türk şirketi Polimer Kauçuk Sanayi Pazarlama A.Ş.’yi (Polimer Kauçuk) satın almak için masaya oturdu.

 

 

Reuters’in haberine göre, Eaton Corporation, Polimer Kauçuk’u almak üzere anlaşma sağladı. Polimer Kauçuk Yönetim Kurulu Başkanı Selim Asael ise, “Arkadaşlarımız ABD’de. Görüşmelerimiz sürüyor ancak henüz anlaşma tamamlanmadı” dedi. 2011 sonu itibariyle yaklaşık 2 bin 100 kişilik istihdamla 355 milyon dolar ciro yapan Polimer Kauçuk, Sel marka hortumlarıyla tanınıyor. Firma, 40 bin çeşit boru üretiyor ve ABD, Çin ve Hindistan dahil 100 ülkeye 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Volvo, Komatsu, Caterpillar, Putzmeister gibi makinesi üreticilerine, otomotiv sanayiine, inşaat ve tarım sektörlerine farklı tiplerde hortumlar üreten Polimer Kauçuk’un temelleri 1957’de Perşembe Pazarı’nda atıldı. Selim Asael, “Ürettiğimiz hortumların sadece yüzde 3’ü sulamada kullanılır, gerisi sanayi hortumu. Yüksek basınca dayanıklı hortumları çok özel malzemelerle üretiyoruz” dedi.(Hurriyet)

Rönenans 4 Yılda, Milyar Dolar Yatırım Planlıyor

E-posta Yazdır
Ekonomik krizde Amerikalı ve Avrupalı şirketler vites küçültürken, Türk şirketleri yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Hem yurtdışı hem de yurtdışında yatırım atağına geçen şirketlerden biri de Rönesans Gayrimenkul. 2010'da 6 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvadıklarını ve bunun 2 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdiklerini belirten Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, önümüzdeki dört yılda 4 milyar dolarlık daha yatırım yapacaklarını söyledi.

100 Yolcunun 98'i İkramı Beğendi Kalan İkisi İçin de Çok Çalışacağız

E-posta Yazdır
Uçaklarda yemeği aşçılar pişirince THY'de müşteri memnuniyeti yüzde 98'e çıktı. Aynı ciddiyetle çalışarak geri kalan iki kişiyi de memnun edeceklerini belirten ikram şirketi Turkish Do&Co'nun Genel Müdürü Atilla Doğudan, İstanbul'daki üretim merkezinde hazırlanan mönülerin, 5 yıldızlı oteller ile aynı şartla üretildiğini dile getirdi.

Sayfa 3 / 16