DÜNYA

2011 Nobel Tıp Ödülünü Üç Doktor Paylaştı

E-posta Yazdır
2011'in ilk Nobel'i tıp alanında bağışıklık sistemiyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD, Lüksemburg ve Kanada'dan üç doktora gitti. Amerikalı doktor Bruce Beutler ve Lüksemburglu meslektaşı Jules Hoffman, organizmalarda bağışıklık sisteminin nasıl faal hale geçtiğini inceleyen araştırmalarıyla tanınıyorlar. Kanadalı Ralph Steinman ise, yeni tehditlerle karşılaşınca bağışıklık sisteminin başvurduğu bir mekanizmayı keşfetmesiyle biliyor. İnsan vücudunda bağışıklık sistemini genel hatlarıyla doğuştan varolan ya da sonradan kazanılan bağışıklık olarak iki kategoriye ayırmak mümkün.

Güney Kore Askeri Sitelerine Siber Saldırı

E-posta Yazdır
Güney Kore Ordusu'nun resmi internet sayfası geçen yıl toplam 2 bin siber saldırıya maruz kaldı. 2010 yılında aylık saldırıların ortalaması 170 iken, 2011'de 200'e ulaştı.

Avrupa'daki Açığa Satış Yasağı Uzatıldı

E-posta Yazdır
Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi, Fransa, İtalya ve İspanya'da çıplak açığa satışı yasaklama kararının uzatıldığını bildirdi. Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi'nden (ESMA) yapılan açıklamada, çıplak açığa satışın yasaklanması kararının Fransa ve İtalya'da 11 Kasım tarihine kadar, İspanya'da ise piyasa koşulları değişinceye kadar geçerli olacağı vurgulandı.

Federal Meclis Beklenen Yasayı Onayladı

E-posta Yazdır
Alman Federal Meclisi (Bundestag), Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesi ile ilgili yasayı onayladı. Federal Meclis'te yapılan oylamada, borç krizinin Avro bölgesinde yayılmasını önlemek için EFSF'de yapılması planlanan değişiklikleri içeren kararlar 85 "hayır" oyuna karşı 523 "evet" oyu ile kabul edildi. 611 milletvekilinin katıldığı oylamada 3 milletvekili çekimser kaldı. EFSF'ın genişletilmesinde, Almanya'nın EFSF'e olan katkı payının 211 milyar avroya çıkarılması öngörülüyor.

Kaddafi Ölmek İstiyor

E-posta Yazdır
Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi, hala Libya'da olduğunu ve şehit olmayı arzu ettiğini bildirdi. Eski rejim yanlısı televizyon kanalı ElLibya'nın internet sitesinde yer alan habere göre, Albay Kaddafi, son kalelerinden Beni Velid'de yerel bir radyo tarafından yayınlanan açıklamasında, "Kahramanlar direniyor ve şehit düşüyor, biz de şehit olmayı bekliyoruz" dedi.

Sayfa 19 / 35