Dr. Kevin Niksarlı, MD Gözünüze Gözü Gibi Bakıyor

Perşembe, 29 Temmuz 2010 23:49 Facebook'ta Paylaş
Melda Akansel, New York - LASIK ya da tıp biliminde bilinen adıyla “Laser-Assisted in Situ Keratomileusis” (Lazer eşlikli korneanın yerinde şekillendirilmesi) ilk kez Kolombiyalı göz doktoru Jose Barraquer tarafından 1949 yılında keşfedildi. LASIK cerahisi 1989 yılında Lucio Buratto (İtalya) tarafından geliştirildi. 1990 yılında Ionnis Pallikaris (Yunanistan) tarafından korneadan kesilen flebin küçük bir kısmı kesilmeden bırakılarak menteşeli LASIK tekniği geliştirildi. Bu teknik günümüzde modern LASIK cerrahisinde kullanılıyor. 
American Society of Cataract and Refractive Surgery tarafından Mart 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, son 10 yılda 3000’den fazla yayımlanan araştırma raporunda hastaların LASIK tedavisinde duydukları memnuniyet yüzde 95.4 olarak açıklandı. 

VISX STAR firması tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde lazer teknolojisini kullanan ve en çok ameliyat yapan göz doktorlarına verilen başarı belgesine sahip olan Dr. Kevin Niksarlı, MD, haftada 30’a yakın ameliyat yapıyor.

1986 yılında eğitim için Amerika’ya gelen Dr. Kevin Niksarlı, MD New York’un en başarılı göz doktorlarından biri olarak her gün pek çok hastanın gözüne ışık oluyor. Niksarlı, meslek hayatını New York ve New Jersey’de kendisine ait kliniklerde sürdürüyor.

MÜHENDİS OLMAK İÇİN GELDİ DOKTOR OLDU 
İstanbul Alman Lisesi’nde başlayan endüstri mühendisi olma hayallerini Boğaziçi Üniversitesi’ne girerek gerçekleştiren Dr. Kevin Niksarlı, MD burada iki sene okuduktan sonra Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi almak üzere New York’a geldi. Mezuniyet sonrasında üç sene bilgisayar üzerine çalışan Dr. Kevin Niksarlı, MD, doktor olmaya karar verince Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimine başladı. Dört senelik tıp eğitiminin ardından 1993’te mezun olan ve göz alanında ihtisas yapmayı planlayan Niksarlı’nin kariyeri ve mesleki çizgisi böylece belirlenmiş oldu. Göz ihtisasını beş yılda tamamlayan Dr. Kevin Niksarlı, MD lazerli göz cerrahisi alanında uzmanlaştı. 1998’deki mezuniyetinin ardından kendi kliniğinin başına geçen Niksarlı, halen sahibi olduğu NewSight Laser Center’da yaptığı lazerle göz düzeltme ameliyatları (laser vision correction) ile binlerce hastanın gözlerini iyileştiriyor.

LAZER AMELİYATIYLA GÖZLÜKTEN KURTARIYOR  
On yıldır Manhattan’daki NewSight Laser Center’da her gün onlarca hastasını karşılayan Dr. Kevin Niksarlı, MD, yıllarca gözlerindeki bozukluktan şikayetçi olan ya da gözlüğünü artık bedeninin bir parçası haline getirmiş kişilerin kurtarıcısı olmuş adeta. Bıçak ya da kesici bir aletin kullanılmadığı bu ameliyatların en önemli özelliği herşeyin A’dan Z’ye lazer ile yapılıyor olması. “Gözün üzerinde kapak diyebileceğimiz bir parça oluşturuyoruz ameliyattan önce, eskiden ucunda jilet bulunan makinalar kullanırdık, artık o işlemi de lazerle yapıyoruz,” diyerek anlatıyor lazerle göz düzeltme ameliyatlarının teknik olanaklarını. Hastaların endişeyle kliniğe geldiğini de anlatan Dr. Niksarlı lazerli operasyondan sonra yüz ifadelerinin bile değiştiğini, gözlük ya da lensten kurtuldukları için fiziksel ve psikolojik olarak da rahatladıklarını ve birkaç saat içinde günlük aktivitelerine devam ettiklerini belirtiyor. Kendi deyimiyle “Gözlüklerden kurtarma ameliyatları yapıyoruz,” diyerek hipermetrop, astigmat ve miyoplu gözleri eski sağlığına kavuşturduğunu ifade ediyor. “Toplumda en sık rastlanan görme bozukluğu miyop, gençler arasında da miyop daha yaygın. Bu bakımdan miyop ameliyatları ilk sırada geliyor. Lazer altına aldığımız hipermetrop ve astigmatlı gözlerin sayısı da az değil. Hipermetrop genelikle 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ameliyatlarda üst yaş sınırı ise 65,” diyor hastalarının yaş ortalamasından bahsederken. Son yıllarda katarakt ameliyatlarını bırakan Dr. Kevin Niksarlı, MD, sadece lazerle göz düzeltme ameliyatı yapıyor ve kataraktli hastaları diğer meslektaşlarına gönderiyor.

TÜRK HASTALAR GENELDE MİYOP
Kliniğinde yılda iki binden fazla hastayı gözlükten kurtaran Dr. Kevin Niksarlı’nın Türk hastaları hasta ortalamasının yüzde 10’u civarında. “Bu sayı ilk başta az gibi görünebilir. Ama Türk hastanın Türkiye’ye gittiğinde tedavi olması da sözkonusu. Türkiye’de sağlık hizmetleri biraz daha ucuz olduğu için bazı hastaları Türkiye’ye kaptırıyoruz. Genellikle tatile gittiklerinde tedavi de oluyorlar. Türkiye’de maliyet biraz daha düşük olduğundan, kimi zaman tedavi burdakinin yarı fiyatına mal oluyor. Bu durumu ve New York’taki Türk nüfusunu hesaba katacak olursanız yüzde 10 hiç de azımsanacak bir rakam değil,” şeklinde açıklıyor Türk hasta profilini. NewSight Laser Center’a tavsiye üzerine gelenler yanı sıra reklam yoluyla da ulaşıyor Türk hastalar.

İKİNCİ KLİNİĞİ NEW JERSEY'DE AÇTI
Dr. Kevin Niksarlı kliniğindeki yoğun hasta trafiğinin sonucu olarak New Jersey’de ikinci kliniği açmaya karar verdiğini belirtiyor. Haftanın bir gününü New Jersey ofisinde hastalara ayıran Dr. Kevin Niksarlı, MD ameliyatları sadece Manhattan’daki kliniğinde gerçekleştiriyor. En son teknoloji lazer cihazlarıyla donatılmış kliniğinde kendisi dışında bir göz doktoru ile çalışan Dr. Kevin Niksarlı, MD ayrıca New York’ta ameliyathanesi olmayan göz hekimlerine de kapılarını açık tutuyor. Dr. Kevin Niksarlı'nın kliniğinde bulunan miyop, hipermetrop ve astigmat için kullanılan üç farklı türdeki lazer cihazı ayrıca diğer göz hekimleri tarafından kiralanabiliyor.

Dr. Kevin Niksarlı’nın aldığı çok sayıdaki ödül ve başarıları arasında VISX STAR firmasının lazer teknolojisiyle en çok ameliyat yapan göz doktorları arasında verdiği başarı ödülü yer alıyor. Ayrıca 2004-2005 ve 2006 yıllarında Amerika’nin En İyi Oftalmoloğu ödülleri de diğer başarılarından bazıları. Amerika’da mesleki hedeflerinin çoğunu gerçekleştiren Dr. Kevin Niksarlı, MD, gelecekten beklentilerini “Ameliyatların başarısını sürdürmek,” olarak özetliyor. 
Dr. Kevin Niksarlı, MD
, LASIK tedavisi ile ilgili videoları seyretmek için burayı tıklayabilirsiniz. 

DR KEVİN NİKSARLI, MD KİMDİR?
Kevin Niksarlı, MD, board sertifikasına sahip LASIK tedavisi ve kornea göz cerrahisinde geniş bilgi birilikimine sahip doktorlardan biri. Manhattan LASIK Center'in direktörü olarak görev yapan Dr. Kevin Niksarlı, laserle tedavideki deneyimi ve uygulamaları ile New York'un da içinde bulunduğu ABD'nin Kuzey Doğu'sunda gözünde problem olan hastaların iyileşmesine imkan tanıyor. Dr Niksarli Columbia Üniversitesi'nde lisansını tamamladıktan sonra Cornell Üniversitesi Weil Cornell Medical College'da tıp doktoru ünvanı aldı. Stajını iç hastalıklar üzerine yapan Niksarlı, Lenox Hill Hastanesi'nden aldığı davetle göz cerrahisi programına katıldı. Dr. Niksarlı, göz tedavisinde son prosedürleri yakından takip etmek ve kendisini güncel tutmak için eğitimlerine ara vermeden devam ediyor.
Dr. Kevin Niksarlı, MD resim galerisi için.