Demokrat Parti'de İlk Defa Bir "Türk" Başkan Yardımcılığına Getirildi​

Çarşamba, 07 Ekim 2015 15:12 Facebook'ta Paylaş

ali2Demokrat Partinin (DNC) önemli alt kollarından Etnik Koordinasyon Konseyi (NDECC) Başkan Yardımcılığına Ali Çınarın getirildi. Demokrat Partinin Amerikada göçmen ve etnik gruplara yönelik çalışma ve projeler geliştiren bu konseye ilk defa bir "Müslüman ve Türk" Başkan Yardımcılığına getirildiği açıklandı. Şikago’da gerçekleştirilen Demokrat Parti Etnik Koordinasyon Konseyi Yıllık Toplantısı’nda bu göreve atanan Çınar, uzun yıllardır Türkiye’nin ABD’deki sivil dernek çalışmaları ve lobi faaliyetlerinde aktif rol alıyordu.

Başta Western Union olmak üzere 10 yıl boyunca Wall Street’deki çeşitli finans kurumlarının pazarlama müdürlüğü görevlerinde bulunan Çınar, geçtiğimiz Ramazan ayında Başkan Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da verilen özel iftar yemeğine de davet edilmişti.

 2016 kasım ayında gerçekleştirilecek seçimlerde anahtar rolünü üstlenecek olan etnik kökenli seçmenlerden partisi için oy istemesinin dışında göçmen ve etnik grupların yoğunlaştığı eyaletlerde belli programlarda aktif rol almasida bekleniyor. Çınar, Etnik Koordinasyon Konseyinde , iletişim Komitesinden sorumlu Başkan olarak Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta idi.

ABD’deki siyasi partiler içinde ilk defa bir Türk  böyle bir Konseyde önemli bir göreve getiril​irken​ Demokrat Parti’nin Başkan Aday Adayı Hillary Clintonda toplantılara zaman zaman iştirak ederek destekliyor.