Comodo Türkiye’nin En Büyük Ar-Ge Merkezini Kuruyor

Çarşamba, 17 Ekim 2012 03:02 Facebook'ta Paylaş

Internet güvenlik alanından dünyanın en büyük firmalarından biri olan Comodo, Türkiye'de bugüne dek özel sektör tarafından hayata geçirilecek en büyük Ar-Ge merkezi kuruyor. New Jersey merkezli şirketin kurucusu ve CEO'su Melih Abdulhayoğlu, Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, ODTÜ Teknopark Genel Müdürü Mustafa İlersoy, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Fatih Yülek, Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile görüştü.

 


Comodo'nun Ar-Ge merkezlerinden sorumlu yöneticisi Egemen Taş ile Türkiye'ye gelen ve ODTÜ Teknopark'ta ilk etapta 20 kişilik bir Ar-Ge ekibi kurulması için karar alan Abdulhayoğlu, Türkiye'deki Ar-Ge birimini aşamalı olarak büyütmeyi hedefliyor. 1200 kişinin çalıştığı Comodo'nun halen Ukranya ve Romanya'daki iki Ar-Ge merkezinde 400 mühendis çalışıyor. Şirketin Çin, Rusya, İngiltere, Japonya'da da Ar-Ge merkezleri bulunuyorTürkiye'de kurulacak Comodo Ar-Ge merkezi ilk olarak Mobile Device Managment modeli üzerinde çalışacak.

Türkiye'de teknolojik üretim anlamında bir çöle benzettiğini ve ''çölde bir vaha'' kurmak istediklerini söyleyen Abdulhayoğlu, ''1950 yılında kurtarmaya gittiğimiz G.Kore'den bir Samsung, Hyundai markaları çıkmışken bizim teknolojik bir dünya markamızın olmaması beni bir Türk olarak üzüyorBu biz zeka olarak daha kötü olduğumuz veya tembel olduğumuz için değil. Sistemimiz olmadığı için teknolojik bir marka yaratamadığımıza inanıyorum. Comodo olarak teknoloji tohumu atıp bu tohumun büyümesini ve Türkiye'nin kendi teknoloji markasını yaratmasını istiyorum,'' diye konuştu.

Türkiye'de yaptığı görüşmelerde çok iyi geri dönüşler aldığını ve hayata geçirmek istediği teknolojik eko-sistemin gerek kamu gerekse özel sektör tarafından destek gördüğünü kaydeden Abdulhayoğlu, ''Ben görüşmelerde özellikle teşvik istemediğimin altını çizdim. Çünkü teşvik kokain gibidir. Sadece kötü bir bağımlılık kazandırır ve vazgeçemezsiniz. Bizim kurmak istediğimiz sistem kendi ayakları üzerinde duran ve sanayi-üniversite-devlet işbirliğini tam anlamıyla hayata geçiren bir yapı olacak,'' diye konuştu.


''TÜRKİYE SİBER SAVAŞA HAZIR OLMALI''
Başta Amerika olmak üzere dünyada pek çok ülkenin siber saldırılara hazırlık amacıyla birimler kurduğunu ve önümüzdeki yıllarda siber savaşları n daha çok gündeme geleceğini kaydeden Abdulhayoğlu, Türkiye'nin de vakit kaybetmeden bu konuda hazırlıklarını tamamlaması gerektiğinin altını çizdi.

ODTÜ Teknopark ile başlayacak Türkiye'deki Ar-Ge merkezlerini İstanbul, İzmir ve memleketi Antakya'da da hayata geçirmek istediklerini kaydeden Abdulhayoğlu, ''Türkiye'deki bilgisayar mühendisi mezun sayısı belli. Ben bir yıl içinde de daha büyük bir Ar-Ge merkezi kurabilirim ancak Türkiye'de maalesef bu kadar sayıya bu kadar süre içinde ulaşabilecek bir altyapı yok. Onun için hedefimiz kademeli olarak büyümek bunu belirleyecek faktör de üniversitelerden çıkan bilgisayar mühendisi mezun sayısı,'' diye konuştu.

Görüştüğü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gerekse Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'den büyük enerji aldığını kaydeden Abdulhayoğlu, ''Özellikle kamuda mevki sahibi isimlerin bilgi teknolojilerine olan özeni ve desteği beni oldukça memnun etti. Türkiye'nin gelecek yıllarda artık sadece teknoloji tüketen bir pazar olmaktan kurtulması için sadece özel sektörün değil devlet kademesinin de kararlı olmasının büyük önem taşıdığını düşünüyorum,'' diye konuştu.