G-20 Toplantısı Paris'te Başlıyor

Cuma, 14 Ekim 2011 03:12 Facebook'ta Paylaş
G-20 MALİYE BAKANLARI VE MERKEZ BANKALARI BAŞKANLARI TOPLANTISI BUGÜN PARİS'TE BAŞLIYOR

 

G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları

 

Başkanları, küresel resesyon riski korkularını körükleyen Avrupa borç krizine çözüm seçenekleri değerlendirmek üzere bugün Paris'te toplanıyor. Fransa Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, ''Toplantının, Avro Bölgesi'nin istikrarını sağlayacak unsurların bulunmasında G-20'nin başarısının mutlak öncelik olduğu koşullarda yapıldığı'' belirtildi.

 

G-20 toplantısı sırasında, Avrupa'nın borç krizinin artması konusunda sabırların tükenmesi ve bu krizin dünyanın geri kalanına etkileri nedeniyle Avro Bölgesi dışındaki ülkelerin finans yetkililerinin düşüncelerini açıkça dile getirmesi bekleniyor.

 

Avro Bölgesi dışından bir G-20 delegesi, ''Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenecek G-20 zirvesinden önce yapılan G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısının önemli bir nokta ve Avro Bölgesi'ne baskı yapmak için iyi bir fırsat olduğunu'' söyledi. Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, Ottowa'dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi'nin önlemlerinin yetersiz olduğunu ifade etti.

 

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi de Avrupalı ortaklarına kıtanın bankalarını destekleme çağrısı yapacağını belirtti. Paris ve Berlin yönetimlerinin bankaların sermaye artırımının nasıl yapılacağı konusunda anlaşması zaman alıyor. Almanya, ellerinde Yunan tahvilleri bulunan finans kuruluşlarının daha fazla kaybı kabul etmesinden yana tavır koyarken, Fransa bu konuda isteksiz davranıyor.

 

Avro Bölgesi'nin ağır topları Fransa ve Almanya, Avro Bölgesi ortak tahvili ihracı konusunda da farklı düşünüyor. Almanya ortak tahvil ihracına borçlanma maliyetlerini artıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

 

Fransa-Almanya kriz planının, muhtemelen bankalardan ellerindeki Yunan tahvilleri konusunda daha fazla kaybı kabullenmelerini istemeyi ve sorunlu bankaların sermaye artırımı için bir sistem tasarlamayı içerdiği belirtiliyor.

 

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da söz konusu toplantıya katılacak.