400 Milyar Dolar Fed Üyelerini Böldü

Perşembe, 13 Ekim 2011 02:43 Facebook'ta Paylaş
Fed toplantı tutanakları, üyelerin 400 milyar dolarlık tahvil programı konusunda bölündüğünü gösteriyor.

 

WASHİNGTON - ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri, geçen ay yapılan faiz toplantısı sırasında 400 milyar dolarlık tahvil programı konusunda görüş ayrılığına düştü.

 

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 20-21 Eylül'de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar açıklandı. Toplantı tutanaklarına göre, FOMC'nin 10 üyesinden 3'ü, Fed'in uzun vadeli Hazine tahvili satın almak için 400 milyar dolarlık kısa vadeli tahvil satma kararına karşı görüş bildirdi.

 

Böylece Ağustos ayındaki toplantıda olduğu gibi Eylül ayındaki toplantıda da FOMC'nin 3 üyesi karşı fikir beyan etmiş oldu. Yaklaşık 20 yıldır ilk kez Fed'de karşı görüş bildirenlerin sayısı en yüksek seviyesine çıktı. Fed'in kararına karşı çıkanların Richard Fisher, Narayana Kocherlakota ve Charles Plosser olduğu belirtildi.

 

Toplantı tutanaklarına göre, FOMC'nin iki üyesi ise ekonominin kırılganlığının güçlü bir icraatı haklı kılabileceğini dile getirdi.

 

Tutanaklarda, ''Birçok üye, ekonomik görünümde revizyonun, güçlü büyümeyi desteklemek için bazı ek para politikası önlemlerinin sağlanmasını gerektirdiğini kabul ettiler. İki üye mevcut koşulların ve görünümün güçlü politika adımını haklı çıkarabileceğini söyledi. Üç üye ise ek desteğin bu zamanda uygun olmadığına hükmetti'' denildi.

 

FOMC toplantı tutanaklarında, ''üyelerin genellikle ekonomideki toparlanmanın hızında gelecek çeyreklerde bir miktar düzelme beklediği, ancak işsizlik oranının kademeli olarak azalacağını tahmin ettiği ve ekonominin görünümünde önemli aşağı yönlü riskler olduğunu kabul ettiği'' ifade edildi.

 

Tutanaklara göre, bazı üyeler Fed'in yapabileceği herşeyi yaptığını ve yeni adımların enflasyon riskini artıracağını savundular.

 

Fed, 20-21 Eylül'de düzenlediği toplantıda, ekonomideki büyümeyi desteklemek ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için ''Twist Operasyonu'' olarak adlandırılan 400 milyar dolarlık tahvil programı açıklamıştı.

 

Fed'in, Haziran 2012 sonuna kadar 6 ila 30 yıl vadeli 400 milyar dolarlık Hazine tahvili satın alacağı ve 3 ya da daha az vadeli aynı miktarda Hazine tahvili satacağı bu programla, uzun vadeli faiz oranları üzerindeki baskının azaltılmasının amaçlandığı belirtilmişti.

 

Gösterge faiz oranını Aralık 2008'den bu yana değiştirmeyen Fed, son toplantıda da gösterge faiz oranını yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığında bırakmıştı.

 

Bir dizi tahvil satın alma programıyla bilançosunu 2,8 trilyon dolara çıkaran Fed, 600 milyar dolarlık tahvil satın alma programını haziran ayı sonunda tamamlamıştı