Nobelli Ekonomistlerden Kriz Yorumu

Salı, 11 Ekim 2011 14:57 Facebook'ta Paylaş

Bu yılki Nobelin sahiplerinden ekonomist Sims, Euro Bölgesi’nin çökmenin önüne geçmek için mali birlik yaratması gerektiğini savundu.

İsveç Bilimler Akademisinin bu yıl Nobel Ekonomi Ödülüne layık gördüğü ABD’li ekonomist Christopher Sims, ”Euro Bölgesinin çökmenin önüne geçmek için mali birlik yaratması gerektiğini” söyledi.

 

olarak görev yaptığı Princeton Üniversitesi’ndeki basın toplantısında konuşan Sims, ”Euro yaşamaya devam edecekse Euro Bölgesi mali külfetin paylaşımını sağlayacak çözüm üretmeli” dedi. Sims, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Euro Bölgesi ülkelerinin ”merkezi mali desteğine” ihtiyacı olabileceğini ifade etti. Euro Bölgesi hükümetleri bölgenin borç krizinin zayıf ekonomilere sahip Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’dan İtalya dahil bölgenin büyük ekonomilerine yayılmasını önlemek için çözüm üretmeye çalışıyor.

 

Konuşmasında küresel ekonominin bugün karşı karşıya olduğu sorunlara da değinen Sims, çalışmasında mevcut finansal karmaşanın çözümüne yardımcı olabilecek kolay bir yol bulunmadığını belirterek, ”Basit bir cevabım yok, ancak benim kullandığım ve Thomas Sargent’in geliştirdiği yöntemler bu karmaşadan çıkmanın yollarını bulmanın temelini oluşturuyor” diye konuştu.

 

Ekonomi Ödülünü bu yıl Sims ile paylaşan ABD'li ekonomist Thomas Sargent de küresel ekonomik kriz için basit çözüm bulunmadığını belirterek, "Dünyayı mahvetmeden önce modellerimizdek deneyimlerimiz uygulamay çalışmalıyoz" dedi. Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Sargent ve Sims, ABD'nin ekonomik sorunlarını çözmede "sihirli bir değneğe" sahip olbadığını da söylediler.