Ağaoğlu'ndan Maslak'a 4.5 Milyar Liralık Proje

Pazartesi, 13 Aralık 2010 09:56 Facebook'ta Paylaş
İstanbul Maslak’taki 241 bin 845 metrekarelik arazi için Emlak GYO tarafından 29 Eylül 2010 tarihinde son oturum yapılan ve açık artırmayla gerçekleştirilen ihalede, 3 milyar 250 milyon TL hasılta taahhüt eden Ağaoğlu projenin peşinatını ödeyerek Emlak GYO ile anlaşma imzaladı. Çırağan Sarayı’nda 13 Aralık 2010 Pazartesi yapılan imza töreninde bir konuşma yapan Ağaoğlu : “ Yakında Londra Finans merkezinde büyük bir projeye başlıyoruz. Bu projede Türk mimarlarının ve mühendislerinin gücünü tüm Dünyaya göstereceğiz.” Diyerek Dünyaya
açıldıklarına dikkat çekti.

ALİ AĞAOĞLU: “TÜRK MİMARLARINA GÜVENİYORUM”
Ali Ağaoğlu Türk mimarlarını övdüğü konuşmada şunları söyledi: “İmar planları imar yönetmelikleri mimarlarımızın yaratıcılıklarını engelliyor, sağdan 3 metre soldan 3 metre gir,  yoldan 10 metre çık şeklinde imar yapılıyor. Bu imar yönetmelikleri Türk mimarın yaratıcı gücünü kısıtlar nitelikte. Türk mimarlarına böylesine bir imkan verildikten sonra yapamayacağı mimarı eser yoktur. Bir mimarın yaratıcılığını böylesine bir projede ortaya çıkarma imkanı var. Eğer Türkiye Dünya ligine çıkıyorsan, tabiki ekonomi önemli, ama sanatıyla, kültürü ile, mimarisi ile de ön plana çıkması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden biz burada kesinlikle Türk mimarlarla çalışmayı düşünüyoruz.

Bizim 300 ün üzerinde mimar ve mühendis kadromuz var. Bunların yarısının yurtdışı deneyimi var. Bugün Ağaoğlu başarılıysa burada Ali Ağaoğlu ateş olsa düştüğü yer kadar yer yakar, ben sonuçta çok iyi bir ekibin başındayım. Dünya tecrübesi olan bir ekip bu.  Burada Türk mimarlarına güveniyorum.”

AĞAOĞLU’NA YAKLAŞIK 340 MİLYON TL. FİNANSMAN
Proje ile ilgili olarak Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ail Ağaoğlu: “Daha önce yüzde 15 peşinatımız vardı. Yani 173 milyon tl peşinat bedelimiz vardı. Bunu bügün Vakıfbank kredisi ile peşin olarak ödüyoruz. Ayrıca bunun üstüne 163 milyon tl teminat mektubu olmak üzere toplam 336 milyon TL. finansman ile projeye başlıyoruz. Bu rakam bugüne kadar bir inşşat projesi için gerçekleştirilmiş en büyük finansmanlandan biridir. Bu nedenle Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan’a ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Biz de burada Türkiye’nin Dünya ligine sunacağı en güzel projeyi gerçekleştirmenin heyecanı içindeyiz.” diye konuştu.

LONDRA’NIN FİNANS MERKEZİNDE AĞAOĞLU İMZASI
Çırağan Sarayı’ndaki davetli toplantıda Maslak Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Ali Ağaoğlu, yurtdışı yatırımlarına da dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bugün Londra’da şehrin en iddialı projesine imza atmaya hazırlanıyoruz. Projelendirme devam ediyor, kısmet olursa en kısa zamanda izinleri alıp başlayacağız. O projenin başında da oğlum Alican Ağaoğlu olacak. Londra’nın finans merkezinde Türk mimarlar neler yapar göstereceğiz tüm Dünyaya! Özellikle Türk mimarların çalışmasını istedim ve bunu yaptırıyorum.”

AĞAOĞLU MASLAK PROJESİNDEN 4.5 MİLYAR TL.GELİR BEKLENİYOR
Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 1 milyar 153 milyon TL. gibi bir gelirin Emlak GYO kasasına gireceğini ve bu oranın 35.5 ile gerçekleşeceğini belirtti. Murat Kurum, Ali Ağaoğlu’nun bu projeden beklenenden daha yüksek, yaklaşık 3.4 milyar TL. hasılat elde edileceği tahmininde bulunduğuna dikkat çekerek, bu rakama ulaşılması durumunda Emlak GYO gelirlerinin de ciddi miktarda arttıracağına vurgu yaptı. Kurum:  “Ağaoğlu daha önceki projelerde de gerek hasılat gerekse gelir artışı tahminlerini tutturdu. Bu projede de bu gelirleri yakalayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de hasılat paylaşımı usulüne göre yapılan gayrimenkül projeleri arasındaki ‘en büyük’ proje olacak Maslak için, Ağaoğlu bugüne dek benzeri yapılmamış bir karma proje hazlayacak. İhalede oluşan rakamlara göre 3 milyar 250 milyon TL’lik toplam gelir ve gelirden Emlak GYO’ya yüzde 35,5 idare payı ödeme taahhütü veren Ağaoğlu projeden yaklaşık 4,5 milyar TL gelir bekliyor. Proje konsepti geliştirme sürecinden Ağaoğlu, Türk mimarları ile birlikte çalışacak. Proje konut, ticaret ve turizm imarına izin veriyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ail Ağaoğlu, Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum ve Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan’ın katıldığı imza töreninde finanmanı Vakıfbank tarafından sağlanan 173 milyon 62 bin 500 TL’lik peşinatın çeki Ağaoğlu tarafından Emlak GYO’ya sunuldu.

Proje ile ilgili açıklama yapan Ali Ağaoğlu, Maslak projesinde yaklaşık 4.5 milyar TL. gelir beklediklerini ve bu projede bugüne dek yapılmamış çok özel bir konsept geliştireceklerini belirtti. Projenin B ve üzeri gelir grubuna hitap edeceğini söyeyen Ağaoğlu, Maslak’ın Türkiye’nin en değerli arazilerinden biri olduğunu sözlerine ekledi. Haber: Ertan Turhan