İnternette Sörf Yapmanın Pahalıya Patladığı Ülkeler

Salı, 24 Ağustos 2010 13:28 Facebook'ta Paylaş

1992'den bu yana hizmet veren anti-virus şirketi AVG'nin yaptığı araştırmaya göre, Rusya ve Türkiye'deki internet kullanıcılarına virüs bulaşma olasılığı hayli yüksek. Rakamlar gösteriyor ki; Türkiye'de 10, Rusya'da ise 15 web kullanıcısından biri virüse yakalanıyor.Güvenlik şirketi; Temmuz ayının son haftası boyunca, toplam 144 farklı ülkede, sayısı 100 milyonun üzerindeki bilgisayarların virüslere karşı savunmasızlıklarını inceledi. Amerika 9.(48 kullanıcıda 1 risk);İngiltere 30., Avustralya ise 36. sırada yer aldı.

Sierra Leone, Nijerya ve Japonya sırasıyla en güvenli ülkeler listesinin en tepesinde yer aldılar.

Büyük ihtimalle, Japonya'daki internet kullanıcıların büyük bir kısmı(%78.2) geniş bantlı ve güvenli erişime sahip olmak için yüksek faturalar ödüyorlar. Afrika ülkelerinden Sierra Leone ve Nijerya'nın listenin üst kısımlarında yer bulması ise tam tersi bir sebebe dayandırılıyor. Kısıtlı erişim ve internet kullanımının ciddi boyutlarda olmaması nedeniyle virüs tehditi de yok sayılıyor.

Yapılan araştırmaya göre, Kafkas(Rusya, Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan) ülkelerindeki yüksek risk ise günden güne artmaya devam ediyor. Muhtemelen, bunun sebebi web kullanıcılarının büyük kısmının yasaklı sitelerden dosya indirmeleri ve internet kafelerdeki çoğunluğun devam etmesi. /techcrunch.com/

 

 

En Riskli Ülkeler    Virüse Yakalanma Şansı

Türkiye                    10'da 1
Rusya                     15'te 1
Ermenistan                24'te 1
Azerbaycan              39'da 1
Bangladeş                 41'de 1